Kategorie
Trendy

Życie w stylu steampunk – czym jest steampunk?

Steampunk to nie chwilowy trend, ale styl życia. Choć wciąż uznaje się go za niszowy, to nie brakuje mu zwolenników. Doskonale łączy ducha minionej epoki ze współczesnością. Poniżej przedstawiamy, co czytają, oglądają, jak się ubierają przedstawiciele tej subkultury.

Steampunk, skąd się wziął?

Historia steampunku sięga XIX wieku, czyli czasów pary i elektryczności. Stąd zresztą sama nazwa nurtu – „steam” w języku angielskim oznacza właśnie „parę”. A przedmiotem zainteresowania tego jest nie co innego, ale właśnie elektronika, mechanika i różnego rodzaju wynalazki. Dlatego też steampunk pozostaje w ścisłym związku z innymi pokrewnymi gatunkami – fantastyką, science fiction czy cyberpunkiem.

Literackie i filmowe inspiracje

Choć styl steampunk zaczął funkcjonować pod tą nazwą dopiero w latach 80 XX w., to jak już wspomniano, jego początków należy szukać w XIX w. Co ciekawe jedną z największych inspiracji okazała się charakterystyczna dla tego czasu literatura fantastyczna, a w szczególności książki Juliusza Verne’a, na czele z „20 000 mil podmorskiej podróży”, oraz George’a Wellsa, wraz jego „Wehikułem czasu”. Wśród filmów prym wiedzie „Powrót do przyszłości” czy „Bardzo dziki zachód”. Chodzi zatem o dzieła, w których nie brakuje maszyn zębatych, zmechanizowanych zwierząt, a także zeppelinów. Natomiast głównym bohaterem staje się uczony, badacz, któremu towarzyszy dystyngowana, ale i niezwykle zaradna kobieta. Tego rodzaju stylistyka jest również wykorzystywana w grach komputerowych, serialach i komiksach.

Co noszą steampunkowcy?

Steampunk pod względem mody wykazuje pewne powiązania ze stylem neowiktoriańskim, a co za tym idzie także z gotycyzmem. Szczególną sympatią darzone są surduty, gorsety, cylindry, obszerne sukienki. Choć trzeba przyznać, że takie „bogate” stylizacje steampunkowcy wybierają zwykle na większe okazje. Na co dzień są one jednak bardziej stonowane, choć i tak dzięki nim można wyróżnić się z tłumu. Dziewczyna preferująca styl steampunk sięga po czarne t-shirty z nadrukami kół zębatych i różnych mechanizmów. Do tego można dobrać, w zależności od pory roku, czarne szorty lub długie spodnie, a na głowę założyć jakiś melonik czy innego nakrycie. W szafie steampunkowca nie może też zabraknąć takich dodatków, jak rękawiczki, paski, rajstopy, pończochy. Ulubionym kolorem jest oczywiście czerń.

Warto jednak podkreślić, że obok neowiktorianizmu inspiracją dla steampunku jest także kultura i sposób ubierania charakterystyczny dla Dzikiego Zachodu.

Gadżety steampunkowe

Fascynacja steampunkiem, szczególnie za Oceanem i w kulturze anglosaskiej, sprawiła, że niektóre przedstawione w książkach lub filmach gadżety szybko zostały wcielone w życie i zaczęły występować w realnym świecie. Sympatycy steampunku wyszukują i kupują charakterystyczne dla tego stylu zegarki, telefony, komputery, gitary, a nawet samochody i motocykle. Poza tym urządzają w znamienny sposób swoje mieszkania. Wówczas nie brakuje w nich połączeń z takich materiałów jak: szkło i drewno czy miedź i brąz, wyszukując mebli, na przykład biurek, w takiej stylistyce. Mile widziane są też różnego rodzaju tłoczenia i grawery.

spinkisteampunk

Spinki w stylu steampunk: http://www.decobazaar.com

sowasteampunk

 

Wisiorek-sowa w stylu steampunk: http://www.decobazaar.com/produkt-steampunk-owa-sowa-duzy-medalion-z-lancuszkiem-egginegg-5144023.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *