Kategorie
Moda

Przegląd najpopularniejszych materiałów tkaninowych

Każdy z nas ma zapewne w swojej garderobie, tą jedną, jedyną ulubioną rzecz. Nie ważne czy to spodnie, bluza czy sukienka, lubimy ją, ponieważ jest wygodna, dobrze w niej wyglądamy lub po prostu dobrze się czujemy. To w zasadzie najważniejsze aspekty dla każdej części naszej odzieży, a na to czy konkretne ubranie je spełnia, wpływa nie tylko krój czy aktualna moda, ale także tkanina z jakiej zostało wykonane.

Od rodzaju wykorzystanej tkaniny, zależy, czy ubranie będzie miłe w dotyku, trwałe, oddychające lub trwałe. Jeśli masz smykałkę do krawiectwa, zanim zaczniesz projektować i szyć swoje własne ubrania, dobrze zastanów się nad wyborem materiału, ponieważ ma on ogromy wpływ na efekt końcowy.

Najpopularniejsze materiały krawieckie

Na rynku jest dostępnych kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset materiałów krawieckich. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich. Wraz z ich największymi zaletami.

  • Atłas

To błyszcząca, gładka z jednej strony i matowa z drugiej. Bardzo dobrze nadaje się na suknie, podszewki, spódnice czy marynarki.

  • Batyst

Materiał o gładkim splocie – z kolorowymi nitkami osnowy i białymi nitkami wątku. Nada się jako baza do bielizny damskiej lub dziecięcej, sukienek, bluzek czy koszul.

  • Dzianina

Tkanina wyróżniająca się elastycznym splotem oczek, dzięki któremu jest wykorzystywana do produkcji stroi sportowych czy kąpielowych.

  • Jeans

Znany i lubiany. Sztywny w dotyku, gęsto tkany materiał o skośnym splocie. Nadaje się zarówno na spodnie, spódnice jak i kamizelki czy marynarki.

  • Flanela

To miękka tkanina o włosowatej powierzchni, na odwrocie płaska, w której skład wchodzi m.in. bawełna lub wełna. Idealnie sprawdzi się w roli przyszłej koszuli zimowej, piżamy, sukienki czy ubrań dziecięcych.

  • Materiał garniturowy

Tkanina o różnych splotach, utrzymująca kształt ubrania. Jak sama nazwa wskazuje, sprawdzi w przypadku garniturów, ale garsonek i ubrań szytych na miarę.

  • Perkal

Płócienny splot, oraz wykorzystanie średniej grubości nitek sprawia, że idealnie pasować będzie na męskie koszule, fartuchy szpitalne, spódnice czy sukienki. Przeważnie materiał biały – wykrochmalony.

  • Len

Tkanina znana ludzkości od tysięcy lat, całkowicie naturalna. Gładki splot, nieregularność i sztywne układnie się tego materiału czyni z niego idealnego kandydata na spódnice, sukienki czy torby.

  • Polar

Ten materiał kojarzy chyba każdy Polak. Pasuje, jak ulał na stroje sportowe czy wierzchnie, ciepłe okrycie. Charakteryzuje się skośnym splotem i włochatą powierzchnią.

  • Welur

Miękki, gąbczasty materiał o meszkowatej powierzchni, całość bardzo rozciągliwa. Sprawdzi się zarówno jako stroje sportowe jak i wieczorowe a także spódnice czy sukienki.

Podsumowując…

To oczywiście tylko nie wielka część tego, co jest dostępne na dzisiejszym rynku tkanin. Można pokusić się o stwierdzenie, że w XXI wieku, ubrania można zrobić już praktycznie ze wszystkiego. Zwłaszcza przyglądając się coraz to dziwniejszym kreacją na pokazach mody. Pojawiły się już nawet przypadki ubrań, wydrukowanych na drukarce 3D. Niezależnie od tego z jakiej tkaniny skorzystamy, pamiętajmy, aby nasze ubrania były wygodne, modne, szykowne i funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *