Kategorie
Porady

Tkanina a dzianina – czym się różnią?

Materiały włókiennicze, jakimi są dzianina i tkanina, często bywają ze sobą mylone. Tymczasem, dla osób, które zajmują się szyciem, umiejętność rozróżnienia ich jest bardzo przydatna, wręcz niezbędna. Jak można zatem upewnić się, że zakupiony materiał okaże się odpowiedni do tworzenia planowanej kreacji, szalika bądź obrusu?

Zarówno tkanina jak i dzianina tworzone są z surowców. Może to być len, wełna lub inne, wybrane włókno. Obydwa materiały nazywane są płaskimi wyrobami włókienniczymi. To by jednak było na tyle, jeśli chodzi o podobieństwa. Czym zatem różni się tkanina od dzianiny?

Czym jest tkanina?

Tkanina powstaje poprzez splecenie dwóch układów nitek, czyli tzw. osnowy i wątku. Proces ten nazywa się tkaniem. Nitki osnowy zostają ułożone na maszynie w taki sposób, że biegną do siebie równolegle, natomiast nitki wątku wplatane są w nie w sposób prostopadły. Odbywa się to wtedy, kiedy poszczególne nitki osnowy zostają opuszczane bądź podnoszone przez specjalny mechanizm.

Materiał włókienniczy, jakim jest tkanina jest bardziej elegancki od dzianiny. Jest ona jednak dużo mniej elastyczna, wręcz sztywna. Raczej nie dopasowuje się do ciała bądź innych elementów, które otacza. Istnieje wiele różnych rodzajów tkanin. Można je podzielić ze względu na splot (płócienny, skośny bądź atłasowy). Przykładami tkanin są jeans, satyna, flanela, ortalion bądź płótno a wykonane z niej produkty to m.in. płaszcze, dżinsy, koszule a nawet dywany albo żagle.

Czym jest dzianina?

Dzianina natomiast tworzona jest poprzez zaplatanie kolejnych oczek. Mogą być one zaplatane w rządkach, z jednej nitki, albo kolumienkach, z dwóch równoległych nitek, które tak jak w przypadku tkaniny, nazywane są osnową. Proces ten nazywany jest dzianiem. Tak, to z dzianiny właśnie mamy swetry, czapki, szaliki a nawet rajstopy oraz bandaże. Jest ona bowiem dużo bardziej elastyczna niż tkanina. Pozwala ona na rozciąganie oraz dopasowuje się do ciała. Używa się jej również do wyrobu odzieży sportowej, ze względu na jej przewiewność i miękkość. Zapewnia wygodę podczas użytkowania ubrań, nie jest jednak tak eleganckim materiałem jak tkanina.

Dawniej wytwarzaniem dzianiny zajmowały się głównie kobiety, które szyły na drutach. W dzisiejszych czasach, na skalę masową, wykorzystywane są do tego specjalne maszyny, które tworzą skomplikowane sploty. Dlatego nie zawsze łatwo odróżnić dzianinę od tkaniny.

Pomimo całej teoretycznej wiedzy, jaką posiadamy na temat sposoby splotów i różnicy w wytwarzaniu tych dwóch materiałów, wciąż możemy się pomylić zdając się jedynie na wzrok. Dzieje się tak ze względu na dużą precyzję współczesnych maszyn służących do wytwarzania materiałów, cienkie przędze wykorzystywane do ich produkcji oraz skomplikowane wzory czy też sploty. Najlepiej zatem dotknąć materiał zanim go kupimy, spróbować delikatnie rozciągnąć, zobaczyć czy jest elastyczny, zwiewny czy raczej twardszy, mało dopasowany. Przyjrzeć się dobrze splotowi. Jeśli jednak wciąż kompletnie nie zauważamy różnicy – możemy również poradzić się sprzedawcy (tkaniny, jak i dzianiny znajdziesz na: https://sklepblawatny24.pl/pl/c/Dzianiny/32).

Przed wyborem materiału do szycia warto pamiętać żeby zaplanować jaki ma być tworzony przez nas produkt. Miękki, przewiewny i wygodny czy elegancki i sztywny? Możemy również rozważyć opcję zmieszania ze sobą obu materiałów, poprzez dodanie nieco mniej elastycznych elementów ozdobnych wykonanych z tkaniny do delikatnej, zwiewnej sukienki stworzonej z dzianiny. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Nie zapominajmy jednak, że przy wybieraniu materiału do szycia różnicę między dzianiną a tkaniną trzeba znać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *