Kategorie
Porady

Słońce, słona woda, wiatr – zadbaj o swoje włosy latem!

Silne słońce i promieniowanie UV to naturalny wróg naszych włosów. Przez to zaczynają się łamać i tracić blask. Jak zadbać o swoje włosy latem? Poniżej znajdziesz kilka przygotowanych przeze mnie podpowiedzi.

Promieniowanie UV niszczy włosy

Włosy latem zazwyczaj stają się jaśniejsze, ale również bardziej zniszczone i przesuszone. Melanina, czyli barwnik, który znajduje się we włosach, chroni nasze włosy. Czym jej więcej, tym mocniejsza ochrona naszych włosów. Dlatego właśnie ciemne włosy są odporniejsze na promieniowanie UV od włosów jasnych.

Jak dochodzi do zniszczenia włosów na słońcu?

W momencie, kiedy latem jesteś na słońcu, na plaży, czy w wodzie Twoje włosy niszczeją przez ciągłe promieniowanie UV.  Jak do tego dochodzi? Otóż słońce powoduje, że osłonka włosa jet zbudowana z zachodzących na siebie łusek jest rozszczelniana, dochodzi tu do nieodwracalnych zmian, a włosy zaczynają się łamać.

Rozjaśnione włosy po długim przebywaniu na słońcu mogą wyglądać ładnie, jednak tak naprawdę są oznaką uszkodzonych włosów. Dochodzi tu do utleniania się melaniny. Dodatkowo szkodliwie na włosy działa woda morska czy też woda z basenu, gdyż jej drobiny są jak soczewki i skupiają jeszcze więcej promieniowania UV.

Uważaj na wodę morską

Pamiętaj, aby zawsze po wyjściu z basenu czy morza, dokładnie spłukiwać włosy pod prysznicem. Twarde i szorstkie włosy to efekt działania chloru bądź soli.

Jak chronić włosy przed promieniowaniem UV?

Nic jednak straconego, aby zapobiegać zmianom powodowanym przez promieniowanie UV, możesz zacząć stosować odpowiednie kosmetyki do włosów z filtrami przeciwko temu szkodliwemu promieniowaniu. Najczęściej oprócz odpowiednich filtrów zawierają również składniki nawilżające, odżywcze i regenerujące.

Będąc na plaży nigdy nie susz włosów na pełnym słońcu, gdyż to jeszcze bardziej je niszczy, najlepiej abyś przeczekała nieco czasu pod parasolem lub innym ocienionym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *