Kategorie
Zdrowie

Dieta bezglutenowa – co warto o niej wiedzieć?

Dieta bezglutenowa to szczególny rodzaj diety, która ostatnimi czasy stała się bardzo popularna, do tego stopnia, że zaczęły ją stosować osoby bez potwierdzenia uczulenia na gluten lub schorzenia autoimmunologicznego, jakim jest celiakia, a dieta ta jest przeznaczona głównie dla nich. Czym się charakteryzuje dieta bezglutenowa i co warto o niej wiedzieć?

Gluten to białko, które znajduje się w pszenicy, życie, jęczmieniu, orkiszu, pszenżycie, a także bardzo prawdopodobne, że zawiera go również owies. Dieta bezglutenowa jest przeznaczona głównie dla osób z alergią pokarmową na gluten lub chorobą trzewną – celiakią. O ile w przypadku alergii dieta eliminacyjna może obowiązywać przez jakiś okres życia, a z czasem bywa, że alergia słabnie, o tyle przy celiakii należy nie spożywać glutenu do końca życia.

Co można jeść przy diecie bezglutenowej?

Produktami bezpiecznymi przy diecie bezglutenowej są m.in. produkty z: mąki kukurydzianej, gryczanej, sojowej, ryżowej, prosa, amarantusa oraz komosy ryżowej – nie zawierają glutenu. Należy również pamiętać, że w jadłospisie mogą znaleźć się też zboża glutenowe, muszą one przy tym zostać poddane odpowiednie obróbce. Dodatkowo osoba stosująca dietę bezglutenowa może jadać kaszę jaglaną, orzechy, soczewicę, siemię lniane, ciecierzycę, ziarna słonecznika, sezam czy bezglutenowy owies.

Przy kupnie niektórych produktów, które może zjadać osoba uczulona na gluten należy uważać, otóż takie pożywienie jak mąka gryczana, kukurydziana czy ryżowa często przetwarzane są w tym samym młynie co zboża glutenowe. Dlatego, aby mieć pewność sprawdź czy na opakowaniu znajduje się symbol przekreślonego kłosa.

Zrób badania

Dieta ta, jako dieta eliminacyjna przeznaczona jest głównie dla osób uczulonych i chorych. Dlatego warto przed jej rozpoczęciem zrobić odpowiednie badania. Dieta bezglutenowa jest dietą dosyć ubogą, dlatego też osoby chorujące np. na celiakię są pod stałą opieką lekarza.

W czasie diety należy pamiętać o czytaniu etykiet, gdyż gluten często znajduje się w substancjach konserwujących lub barwnikach.

Na koniec należy powiedzieć o tym, że aby rezygnować z glutenu, trzeba się szczególnie upewnić, że jest się na niego uczulonym. Gdyż bardzo możliwe, że wcale nie musimy z niego rezygnować i iść za popularnym trendem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *