Kategorie
Odżywianie

Diety odchudzające – czy są skuteczne?

Diety odchudzające od wielu lat są jednymi z bardziej popularnych sposobów odżywiania osób, które chcą zrzucić wagę. Diety tego typu mają na celu szybkie zrzucenie wielu kilogramów, ale nie to powinno być dla odchudzających się osób najważniejsze. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że odchudzanie musi być nie tylko efektywne, ale też bezpieczne i bez skutków ubocznych.

Trendy w odchudzaniu ciągle się zmieniają, dziś najskuteczniejszym sposobem wydaje się zbilansowana dieta, wizyta u dietetyka oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Diety odchudzające – rygorystyczne zasady

Diety odchudzające zawsze skupiały się na jedzeniu pokarmów z pewnej grupy, mocnych ograniczeniach i rygorystycznych zasadach. Dlatego też wielu osobom trudno jest na nich wytrzymać przez dłuższy czas.

Diety odchudzające – zdrowe nawyki żywieniowe

Oczywiście dieta to też wprowadzenie pewnych nawyków żywieniowych i jedzenie pokarmów, po które zazwyczaj się nie sięga. Duża ilość owoców i warzyw to zdrowy nawyk odżywiania, a na tym najczęściej polegają diety odchudzające, poprawiając tym samym przemianę materii.

Spożycie mniejszej ilości tłuszczów a nie węglowodanów jest zdrowsze, gdyż węglowodany są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przez ich brak jesteśmy zmęczeni oraz mamy problemy z koncentracją. Dieta, w której spożywamy mało tłuszczów eliminuje te problemy oraz  powoduje spalanie tłuszczu.

W wypadku otyłości lub dużej nadwagi przejście na dietę odchudzającą poprawia stan naszego organizmu oraz zmniejsza ryzyko zawału czy chorób krążenia.

Wady diet odchudzających

Niestety diety odchudzające mają też swoje wady, głównym problemem jest tu zły dobór produktów, które są spożywane. A poza tym pożywienie przy diecie musi być zróżnicowane, organizm ludzki jest tak zbudowany, że wymaga różnych składników pokarmowych do odpowiedniego funkcjonowania.

Diety odchudzające prowadzą np. do zmian hormonalnych – ograniczenie tłuszczów, czy niedoborów witamin oraz mikroelementów. Warto wtedy je suplementować.

Z odchudzaniem lepiej nie ryzykować, kiedyś popularna dieta Dukana okazała niezdrowa, a ludzie po niej mieli złe wyniki badań lub problemy z układem wydalniczym. W dodatku diety odchudzające bardzo często prowadzą do efektu jo-jo, dlatego też najlepiej zasięgnąć rady dietetyka oraz trenera personalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *