Kategorie
Odżywianie

Rodzaje herbaty – jaki jest najlepszy?

W dobie zdrowej żywności i świadomego jedzenia, wielu z nas zadaje sobie pytanie, co powinniśmy pić by pasowało to do naszej zdrowej diety. Dla wielu pierwszą odpowiedzią, która przychodzi na myśl jest herbata. Jednak nawet w przypadku tego naparu możemy wybierać spośród co najmniej kilku jej rodzajów. Na który więc powinniśmy się zdecydować?

Jakie są rodzaje herbaty?

Pierwszym z nich jest herbata biała, którą często nazywano eliksirem młodości – to najdroższy, a przy tym najrzadszy gatunek herbaty. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi, który pochodzi z wysuszonych pędów tejże rośliny. Zaparzony napar ma jasną, słomkową wręcz barwę.  Zawiera ona najwięcej flawonoidów, zapobiegających nowotworom, chorobom serca, łagodzących alergie, a także hamujących procesy starzenia. Napar z białej herbaty najlepiej nadaje się dla dzieci, alergików oraz dla osób mających problem z wysokim cholesterolem.

Kolejna herbata, na którą warto zwrócić uwagę, to dobrze wszystkim znana – herbata zielona. Wytwarza się ją z niesfermentowanych liści. Tak przygotowany napar bogaty jest w witaminę C, dodatkowo chroni serce i łagodzi dolegliwości żołądka. Zielona herbata jest napojem, który najlepiej sprawdzi się w przypadku wszelkiego rodzaju diet, a także osób, które mają problemy z ciśnieniem.

Herbata żółta to napoju produkowany z lekko sfermentowanych liści, jest to rodzaj, który nie jest często spotykany w Europie. Ten rodzaj herbaty charakteryzuje się bladożółtym kolorem a najbardziej słynie z doskonałego wpływu na trawienie i oczyszczającego działania ze szkodliwych substancji. Polecana jest też jako napój energetyczny, choć zawiera minimalną ilość teiny.

Mówiąc o herbacie, nie można zapominać o czerwonej jej odmianie. To rodzaj naparu, który w dużym stopniu oczyszcza organizm, wspomaga pracę naszej wątroby, obniża także poziom cholesterolu i poprawia kondycję naszej skóry. Czerwona herbata, zwana także Pu-Erh rozbija zbędne pokłady tłuszczu w organizmie, a następnie pozwala się od nich uwolnić. Jest więc zalecana osobą, które dbają o linie, a także tym, którzy pragną oczyścić swój organizm ze zbędnych toksyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *