Kategorie
Odżywianie

Kawa – źródło zdrowia czy zguba dla organizmu?

Kawa to jeden z najbardziej lubianych i najczęściej przyrządzanych napoi na świecie. Miliony ludzi każdego poranka rozpoczyna swój dzień właśnie od filiżanki tego czarnego i aromatycznego naparu. Ale czy pijąc ją codziennie zastanawialiście się nad jej wpływem na nasz organizm?

Kawa i zalety jej picia

Niewątpliwą zaletą małej czarnej jest poprawa krążenia krwi. Można śmiało powiedzieć, że powinni ją pić niskociśnieniowcy. Poprawa krążenia pozytywnie wpływa na dotlenienie komórek, co bezpośrednio wiąże się z poprawą kondycji. Ponadto kawa jest jednym z najlepszych i przy okazji naturalnych spalaczy tłuszczu. Większość suplementów wspomagających utratę tkanki tłuszczowej ma w składzie kofeinę. Jaki jest więc sens kupowania suplementów, skoro można prozdrowotnie każdego dnia wypić filiżankę kawy. Po za tym kawa pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, co bezpośrednio łączy się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowań na depresję.

Wady picia kawy

Picie kawy, mimo, że tak lubiane może prowadzić jednak do kilku zgubnych efektów. Jak już wspomnieliśmy, podwyższa ona ciśnienie, coś co dla jednych jest zaletą, dla drugich może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Ci, którzy cierpią na nadciśnienie zdecydowanie powinni ograniczyć lub w ogóle przestać pić kawę. Bardzo podwyższone ciśnienie może prowadzić do wielu chorób, jak i również może skończyć się zawałem serca. Ponadto kobiety starające się o potomstwo czy będące w ciąży również powinny uważać na kawę. Napój ten może skutecznie uniemożliwić zajście w ciążę. A w przypadku gdy kobieta już jest w ciąży, kawa może spowodować uszkodzenie płodu.

Ważne kwestie

Mimo zalet jak i wad powinniśmy pamiętać o innych ważnych kwestiach związanych z piciem kawy. Duże znaczenie na nasze zdrowie ma jakość spożywanego napoju. Kupując kawę powinniśmy wybierać tą jak najmniej przetworzoną i zdecydowanie unikać kawy rozpuszczalnej, która ma niewiele wspólnego z naturalną kawą. Dodatkowo znaczenie dla naszego zdrowia ma czy pijemy ją z mlekiem czy bez oraz czy ją słodzimy czy też nie. Musimy mieć na uwadze, że produkty mleczne, zawierające laktozę niektórym z nas mogą szkodzić, dodatkowo trzeba pamiętać, że nadmiar cukrów w naszej diecie może prowadzić do otyłości.

Kawa jak najbardziej może być dobrym wspomagaczem dla naszego zdrowia, ale jednak pijąc ją w nadmiarze lub mając problemy z nadciśnieniem powinniśmy uważać na jej spożycie. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że kawa jest dla nas dobra lub zła. Wszystko zależy od naszego stanu zdrowia, jakości kawy oraz tego jak dużo jej pijemy. Zachęcam Was to przyjrzenia się swoim nawykom kawowym oraz życzę przyjemnej filiżanki dzisiejszego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *