Koszmar sezonu grzewczego powraca. Statystyki mówią jednoznacznie: Polska należy do czołówki krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w UE. Niestety, to wciąż problem bagatelizowany. To, że smogu nie widać gołym okiem, nie oznacza, że nie jest niebezpieczny. Sprawdź, czego jeszcze o nim nie wiesz.

Realne zagrożenie

Jeśli nadal sądzisz, że afera smogowa to tylko medialny szum, poznaj fakty. Badania wykazały, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem odpowiada wypalaniu nawet do 5 papierosów dziennie, a polski smog zabija rocznie około 40 tysięcy osób. Tak wysoka śmiertelność to skutek wszelkich powikłań, które powoduje smog: nowotworów, chorób układu oddechowego, zawałów, wylewów. Na szkodliwe działanie zanieczyszczeń narażone są zwłaszcza dzieci i starsze osoby.

Co to jest smog?

Wyobraźmy sobie chmurę pełną niebezpiecznych związków chemicznych i substancji: dwutlenku siarki i azotu, tlenku węgla, pyłów drobnych, metali ciężkich i nie tylko. Te nazwy nic ci nie mówią? Twój organizm źle na nie reaguje, to wystarczy. Przyczynami powstawania zanieczyszczeń powietrza są przede wszystkim środki transportu i działalność przemysłowa człowieka. Efekt ten nasila się zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewamy mieszkania niskiej jakości węglem, ale występuje także latem.

Jak się chronić?

Mam przykrą wiadomość – wpływu smogu na nasze zdrowie nie da się całkiem zniwelować. Można jednak go ograniczyć poprzez zwiększenie świadomości i zachowania prewencyjne. W dzisiejszych realiach ochrona przed smogiem to absolutna podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.