Kategorie
Zdrowie

Smog – co powinieneś o nim wiedzieć

Koszmar sezonu grzewczego powraca. Statystyki mówią jednoznacznie: Polska należy do czołówki krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w UE. Niestety, to wciąż problem bagatelizowany. To, że smogu nie widać gołym okiem, nie oznacza, że nie jest niebezpieczny. Sprawdź, czego jeszcze o nim nie wiesz.

Realne zagrożenie

Jeśli nadal sądzisz, że afera smogowa to tylko medialny szum, poznaj fakty. Badania wykazały, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem odpowiada wypalaniu nawet do 5 papierosów dziennie, a polski smog zabija rocznie około 40 tysięcy osób. Tak wysoka śmiertelność to skutek wszelkich powikłań, które powoduje smog: nowotworów, chorób układu oddechowego, zawałów, wylewów. Na szkodliwe działanie zanieczyszczeń narażone są zwłaszcza dzieci i starsze osoby.

Co to jest smog?

Wyobraźmy sobie chmurę pełną niebezpiecznych związków chemicznych i substancji: dwutlenku siarki i azotu, tlenku węgla, pyłów drobnych, metali ciężkich i nie tylko. Te nazwy nic ci nie mówią? Twój organizm źle na nie reaguje, to wystarczy. Przyczynami powstawania zanieczyszczeń powietrza są przede wszystkim środki transportu i działalność przemysłowa człowieka. Efekt ten nasila się zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewamy mieszkania niskiej jakości węglem, ale występuje także latem.

Jak się chronić?

Mam przykrą wiadomość – wpływu smogu na nasze zdrowie nie da się całkiem zniwelować. Można jednak go ograniczyć poprzez zwiększenie świadomości i zachowania prewencyjne. W dzisiejszych realiach ochrona przed smogiem to absolutna podstawa.

  • Kontroluj stan powietrza. Niektóre programy telewizyjne i stacje radiowe regularnie informują o poziomie zanieczyszczeń danego dnia, ale możesz także sam sprawdzić to w Internecie lub przy pomocy aplikacji mobilnej.
  • Reaguj. Jeśli wiesz, że dzisiaj powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone, ogranicz wychodzenie z domu do niezbędnego minimum.
  • Zaopatrz się w maskę ochronną. Upewnij się tylko, że wybrałeś odpowiednią. Zwykłe maseczki chirurgiczne właściwie nic nie zmieniają. Poszukaj specjalnej maski z filtrem, który nie przepuszcza zanieczyszczeń wchodzących w skład smogu.
  • Oczyść przestrzeń wokół siebie. Na rynku są dostępne różne urządzenia oczyszczające powietrze, które możesz zainstalować w swoim mieszkaniu.
  • Przeciwdziałaj. Jakość powietrza poprawi się tylko wtedy, gdy wszyscy zadbamy o to, by ogrzewać domy wysokiej jakości materiałem, wybierać komunikację publiczną zamiast samochodu i promować ekologiczny styl życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *