Kategorie
Odżywianie

Tanie zamienniki superfoods

Tak zwane superfoods, czyli super zdrowa żywność, już od dłuższego czasu królują na rynku. Produkty takie jak nasiona chia, jagody goji albo spirulina mają mnóstwo dowiedzionych naukowo zalet: ułatwiają odchudzanie, dostarczają potężnej dawki wartości odżywczych, wspomagają funkcjonowanie organizmu. Niestety mają też jedną wadę – są znacznie droższe od „zwykłego” jedzenia. Okazuje się jednak, że wcale nie musisz przepłacać. Poznaj tańsze zamienniki superfoods!

Dlaczego superfoods są takie drogie?

Na wysoką cenę superproduktów wpływa kilka czynników. Po pierwsze, jest to żywność egzotyczna, sprowadzana z dalekich krajów, przy czym ich uprawa jest dużo droższa niż plantacja kawy czy herbaty – wymaga specjalnych warunków. Po drugie, aby produkt mógł być reklamowany jako superfood, powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła i być ekologiczny, co znów podnosi koszty. Po trzecie wreszcie, działa tutaj zwyczajny marketing. W niezwykle popularnej kulturze fitness ludzie skłonni są zapłacić więcej za wszystko, co uznaje się za fit, zdrowe i odchudzające. Producenci superfoods doskonale o tym wiedzą i chętnie zarabiają na obecnych trendach. Tymczasem w rzeczywistości niektóre superprodukty nie różnią się wcale od swoich tańszych, polskich odpowiedników.

Czym zastąpić superfoods?

Oczywiście dobroczynny wpływ superfoods na nasze zdrowie nie ulega wątpliwości. Aby jednak dbać o różnorodność w diecie, a także o swoją kieszeń, należy włączać do jadłospisu zarówno superprodukty, jak i żywność powszechnie dostępną i znaną od dawna. Możemy na tym tylko zyskać.

Jagody goji odznaczają się wysoką zawartością antyoksydantów, które wzmacniają odporność i pracę mózgu, chronią przed chorobami serca i nowotworami. Ale mało kto wie, że zwykłe jabłko zawiera tyle antyoksydantów co 13 porcji soku z goji. Równie dobrze wypada pod tym względem żurawina, która oprócz znacznej ilości przeciwutleniaczy posiada też silne właściwości przeciwbakteryjne.

Nasiona chia są wyjątkowo bogate w kwasy omega-3 oraz wapń. Popularnym sposobem przyrządzania chia jest pudding, bo nasiona po podgotowaniu zamieniają się w kleik, ale dodaje się je także do koktajli. Podobnie można jednak wykorzystać siemię lniane – kisiel z nasion dostarczy nam nienasyconych kwasów tłuszczowych i wapnia, a ponadto sporą dawkę lignanów.

Poza tym warto jeść wszelkie zielone warzywa liściaste. Jarmuż, rukiew wodna, cykoria czy szpinak to źródła witamin, składników mineralnych i mnóstwa innych cennych substancji. Według naukowców z Uniwersytetu Williama Petersona w New Jersey warzywa te zajmują czołowe pozycje wśród najzdrowszej żywności.

 

Jak widać, nawet wśród popularnych polskich produktów można znaleźć prawdziwe superfoods. Co nie zmienia faktu, że modne super jedzenie nie jest mocno przereklamowane – nie można odmówić mu prozdrowotnych właściwości, a także wyjątkowego smaku, którego czasem nie da się niczym zastąpić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *