Twoje dłonie to twoja wizytówka. Jeśli chcesz mieć zdrowe i piękne paznokcie, musisz o nie odpowiednio zadbać. Zmagasz się z łamliwymi i rozdwajającymi się płytkami? Wysuszone skórki to twoja zmora? Czas z tym skończyć – sprawdź skuteczne sposoby na mocne, lśniące paznokcie, by już zawsze cieszyć się nienagannym manicurem.

Dieta to podstawa

Stan naszych paznokci odzwierciedla ogólną kondycję organizmu, a ta w dużej mierze zależy od diety. Twój jadłospis powinien być różnorodny i dobrze zbilansowany, ale niektóre składniki są szczególnie potrzebne dla zdrowych paznokci:

Odżywianie jest bardzo ważne, ale warto włączyć też suplementację. Pamiętaj, by uzupełniać witaminy z grupy A i B, które zapobiegają łamliwości płytki i wysuszaniu się skórek, oraz mikroelementy takie jak cynk, wapń i fosfor, które wspomagają wzrost paznokci. Dostarczaj też regularnie niezbędnych kwasów tłuszczowych, dzięki którym unikniesz zaczerwienionych skórek.

Regularna pielęgnacja

Oto kilka podstawowych zasad dbania o paznokcie. Przede wszystkim należy regularnie je czyścić, najlepiej specjalnie do tego przeznaczoną szczoteczką, i obcinać lub piłować. Pod żadnym pozorem nie obgryzaj paznokci i nie obrywaj skórek! Unikaj też kontaktu z detergentami, zmywaj w rękawiczkach ochronnych i nie stosuj zmywacza z acetonem zbyt często. Nie zapominaj, że nawilżanie jest obowiązkowe. Kup dobry krem i nacieraj nim paznokcie kilka razy dziennie – koniecznie po każdym myciu rąk i przed snem. Poza tym możesz też używać rozmaitych odżywek i „oddychających” lakierów, zwykły manicure bowiem nie jest zbyt zdrowy dla naszych paznokci.

Domowe sposoby

Na pewno już nieraz przekonałaś się, że kosmetyki domowej roboty i tradycyjne sposoby mogą być naprawdę skuteczne w dbaniu o urodę. Nie inaczej jest w przypadku paznokci. Wypróbuj i przekonaj się sama:

 

Podsumowując, prawidłowa dieta i codzienna pielęgnacja powinny zapewnić zdrowie i piękny wygląd paznokci. Aby dodatkowo wzmocnić ten efekt, możesz wspomagać się suplementami i specjalnymi kosmetykami, a także eksperymentować z naturalnymi metodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.