Kategorie
Porady

Jak dbać o soczewki kontaktowe – 5 najważniejszych zasad

Soczewki kontaktowe mają bezpośrednią styczność z naszym okiem, które jest delikatne i podatne na uszkodzenia i zanieczyszczenia. Dlatego ich pielęgnacji należy poświęcić trochę czasu, aby nie narazić się na wystąpienie niepotrzebnych kłopotów.

Zwróć uwagę na jakość produktu

Nawet najbardziej skrupulatne zabiegi pielęgnacyjne nie będą miały wymiernych korzyści, gdy produkt, który zakupiliśmy, jest uszkodzony lub źle wykonany. Warto postawić na dobre jakościowo, a nie najtańsze produkty. Stosuj zasadę uczenia się nie tylko na swoich, ale również cudzych błędach i czytaj opinie użytkowników o interesującym cię producencie i asortymencie. Równie ważny, jak same soczewki, jest płyn do ich pielęgnacji. Do każdego rodzaju soczewek potrzebny jest inny. Najłatwiejszym sposobem dopasowania płynu jest zakup tego, który zaleca producent. Sprawdzone produkty znajdziesz tutaj.

Bądź ostrożny przy zakładaniu kontaktów

Szkła kontaktowe są zapakowywane w sterylnych warunkach w hermetycznie zamykane pojemniki. Dzięki temu żadne zanieczyszczenia nie mogą się do nich dostać. Pierwszym momentem narażenia ich na pyłki i drobnoustroje jest otwarcie opakowania. Dlatego rozpakowanie ich powinno nastąpić tuż przed założeniem. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj otwartego opakowania z soczewkami. Dostęp do powietrza naraża je na osadzanie się drobnoustrojów i zanieczyszczeń.

Dbaj o higienę rąk

Na naszych dłoniach osadza się wiele zanieczyszczeń, które dla nich nie są niebezpieczne, ale w kontakcie z oczami mogą powodować nieprzyjemne podrażnienia. Dlatego zakładaj kontakty tylko czystymi rękami, umytymi tuż wcześniej i osuszonymi ręcznikiem niepozostawiającym pyłków.

Pamiętaj o oczyszczeniu soczewek

Tuż po zdjęciu kontaktów należy pocierać każdą z osobna soczewkę delikatnie palcem wskazującym przez 30 sekund. Kierunek pocierania to góra-dół, aby nie uszkodzić produktu. Pamiętaj o wykonaniu tej samej czynności z obu stron na obu kontaktach. Ten krok można pominąć, gdy jesteś posiadaczem płynu do soczewek z formułą NO RUB (bez pocierania). Przetarte produkty należy opłukać i umieścić w pojemniku. Dbanie o soczewki będzie miało również wpływ na Twój budżet domowy – zobacz, ile kosztuje noszenie soczewek kontaktowych przy normalnym użytkowaniu i dbaniu o produkty.

Przechowuj je w sterylnych warunkach

Przed włożeniem soczewek do pojemnika z płynem, umyj go dokładnie płynem wielofunkcyjnym i osusz. Następnie wlej do niego środek do przechowywania soczewek, wystarczy do połowy wysokości naczynia. Umieść w nim soczewki tak, aby były całkowicie zanurzone, a następnie dobrze zakręć pojemnik. Jako że soczewki powinny stać w płynie minimum cztery godziny, zaleca się wykonywanie czynności pielęgnacyjnych tuż przed snem.

Jak dbać o soczewki kontaktowe – podsumowanie

Bardzo ważne jest to, aby powtarzać czynności pielęgnacyjne codziennie, jednak to nie sprawi, że nie trzeba będzie kupować nowych kontaktów. Maksymalna data przydatności jest określona przez producenta na opakowaniu. W zależności od zastosowanej w produkcji formuły istnieją soczewki jednodniowe, dwutygodniowe lub trzymiesięczne. Odradza się używania produktu nawet dzień po przekroczeniu terminu użyteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *