Kategorie
Zdrowie i uroda

Pierwsze kroki. Kiedy powinniśmy się zaopatrzyć w buty dla dziecka?

Nauka chodzenia to proces długotrwały, który u każdego dziecka przebiega w innym tempie. To kwestia indywidualna dla każdego niemowlaka, zależąca od jego charakteru i genów. Istnieją jednak pewne „kamienie milowe”, które dziecko uczące się chodzić powinno osiągnąć w pewnym czasie po urodzeniu – ich brak powinien zwrócić uwagę rodziców, którzy powinni podjąć odpowiednie działania. Dla niemowlaka stawiającego pierwsze kroki, bez znaczenia nie jest także obuwie, w którym dziecko będzie chodzić. Właściwe buty będą pomocne w stawianiu kroków poza domem

Buty dla dzieci – kiedy powinniśmy się zaopatrzyć w pierwsze obuwie?

Około 9 miesiąca życia dziecko zaczyna powoli raczkować i pełzać – rozwija wtedy odpowiednie grupy mięśni ruchowych, które będą później pomocne przy utrzymywaniu równowagi podczas stawiania pierwszych kroków. Od tego momentu rozpoczyna się droga niemowlaka ku samodzielnemu chodzeniu. Należy także unikać wszelkiego rodzaju chodzików i innych urządzeń „wspomagających” chodzenie dziecka. W rzeczywistości spowalniają rozwój koordynacji ruchowej i nie pomagają w kształtowaniu prawidłowej postawy. Pierwsze kroki bez pomocy, dziecko powinno zacząć stawiać między jedenastym, a czternastym miesiącem życia. Wtedy wszystko powinno odbywać się w warunkach naturalnych – na boso. Jeżeli dziecko porusza się po zimnej lub śliskiej powierzchni, możemy je zaopatrzyć w skarpetki antypoślizgowe, jednak nie jest to jeszcze moment, w którym powinniśmy się decydować na zakup butów dla dziecka.

Jakie buty dla dziecka wybrać?

Gdy dziecko będzie pewnie stawiać kroki i zacznie już chodzić samodzielnie, także na świeżym powietrzu, powinniśmy pomyśleć nad obuwiem. Wybór pierwszych butów dla dziecka to niezwykle ważna kwestia, której nie powinniśmy bagatelizować. Odpowiednie buty dla dzieci powinny być elastyczne – podeszwa powinna być giętka i łatwo zginać się w 1/3 długości.

Buty dla dziecka muszą być lekkie i przewiewne, oraz zaprojektowane w taki sposób, by zapewniały odpowiednie podparcie dla stopy. Należy także zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar – zdecydowanie nie warto kupować obuwia „na wyrost”. Szeroki wybór butów dla dzieci można znaleźć pod linkiem https://salonzdrowia.com.pl/k/obuwie-medyczne-i-ortopedyczne/buty-dla-dzieci/, sklep oferuje różne rodzaje butów, odpowiednie dla dzieci w każdym wieku.

Buty dla dziecka – jak długo?

Dziecięce stopy kształtują się do około siódmego roku życia. By zapewnić im odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju, co najmniej do tego czasu, powinniśmy zwracać uwagę na buty, jakie zakłada nasze dziecko. Pozwoli to zadbać o odpowiedni chód i właściwy rozwój wysklepienia stopy, oraz zniweluje ryzyko ewentualnych wad śródstopia. Należy jednak pamiętać, by nie śpieszyć się z zakupem butów dla niemowlaka stawiającego pierwsze kroki.

Dziecko jak najdłużej powinno uczyć się chodzić „naturalnie”, bez obuwia. Pierwsze buty dla dziecka powinniśmy nabyć, gdy malec nabierze już nieco wprawy, także w chodzeniu na zewnątrz – tam pierwszy raz przydadzą się właściwe buty dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *