Kategorie
Porady

Jak dbać o buty?

Buty, oprócz odzienia wierzchniego są jednym z najdroższych elementów naszej garderoby. Jak dowodzą badania przeciętny Polak kupuje tylko 3 pary obuwia rocznie. Może zatem warto o buty zadbać.
Wielu z nas zastanawia się jak dbać o buty, aby służyły nie tylko jeden sezon, ale przynajmniej dwa.
Nie możemy liczyć tylko na to, że drogie buty będą mocne i na pewno wytrzymają wiele. Nawet najmocniejsze buty bez jakiejkolwiek pielęgnacji szybko stracą swój urok.

Codzienna pielęgnacja
Pamiętajmy o niej szczególnie jeśli chodzi o buty typowo jesienne i zimowe. Codziennie przetrzyjmy nasze buty ściereczką lub szczoteczką. Chusteczki z dodatkiem kremu nawilżającego skutecznie usuwają cały bród. Pamietajmy, że w razie reklamacji obuwia sprzedawca może nam zarzucić jego złą pielęgnację. Stan techniczny naszych butów zależy bowiem w głównej mierze od pielęgnacji.

Błędy, które popełniamy najczęściej
Buty zazwyczaj zaczynamy czyścić dopiero wówczas, gdy zauważymy już na nich jakieś zniszczenia. Odpowiednią pielęgnację należy jednak rozpocząć od momentu ich zakupu. Dobrze jest zupełnie nowe buty, przyniesione dopiero co ze sklepu poddać impregnacji. Należy przy tym pamiętać, że każdemu rodzajowi obuwia odpowiada inny impregnat. Nie możemy użyć tego samego środka do skóry gładkiej i tego samego do np. nabuku.

Każde czyszczenie impregnatem należy powtórzyć po zmoczeniu butów czy też po mocnym zabrudzeniu.

Poszczególne rodzaje skóry:
Skóra gładka
Nazwa tej skóry nie raz potrafi zmylić zwykłego konsumenta. Gładka skóra nie tylko musi mieć idealnie gładką strukturę, ale również posiadać inne powierzchnie, zarówno matowe, jak i błyszczące. Ten rodzaj skóry nie jest szczególnie polecany do obuwia zimowego bowiem jest raczej skłonny do przepuszczania wody. Za każdym razem, kiedy buty ze skóry gładkiej zmoczymy, powinniśmy je dokładnie wysuszyć, a następnie pokryć odpowiednim kremem.

Nubuk i welur
Nubuk to rodzaj skóry z delikatnymi aksamitnymi włóknami. Welur to natomiast potocznie przez wszystkich nazywany zamsz. W przypadku tego rodzaju skóry bardzo ważna jest impregnacja, która chroni obuwie przez przemakaniem. Dodatkowo warto zainwestować w delikatne szczoteczki z gumy, którymi usuniemy poważniejszy bród.

Skóry lakierowane
Posiadają pokrycie lakierowe, mogą być gładkie, marszczone lub z połyskiem. Takie obuwie możemy czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. Nie impregnujmy tego rodzaju skóry ponieważ może stracić swój połysk.

Jak rozróżnić rodzaje skór

Obecnie do produkcji obuwia stosuje się kilka rodzajów skór: gładkie pigmentowe, gładkie o otwartych porach, skóry olejowe, skóry szorstkie.
Skóry gładkie można rozpoznać po tym, że umieszczona na nich woda, wchłonie bardzo szybko w jego strukturę i pozostawi ciemny odcień. Jeśli woda zamieni się w kroplę, to jest to skóra farbowana.
Skóry pigmentowe gładkie najczęściej są stosowane do produkcji obuwia.

Warto pamiętać:
Obuwie czyścimy w zależności od materiałów z jakich jest wykonana:

  • jeśli chodzi o materiały delikatne to najlepiej usunąć je za pomocą szczoteczki, a następnie rozprowadzić piankę, która doczyści to, co nie udało nam się usunąć szczotką,
  • w przypadku zamszu zabrudzenia czyścimy gumową szczotką, nastepnie również rozprowadzamy piankę czyszczącą,
  • jeżeli zależy nam bardziej na regeneracji obuwia niż na samym czyszczeniu, powinniśmy zacząć używać kremów w tubie, zazwyczaj należy je rozprowadzić na obuwiu, pozostawić na chwilę i przetrzeć ściereczką,
  • buty należy również polerować, taki zabieg zawsze przywraca skórze połysk,
  • wreszcie nasze buty powinnśsmy także odpowiednio impregnować, szczególnie zimą, kiedy trzeba je chronić przed wilgocią, brudem, solą.

Urocze buty, o które naturalnie musisz dbać znajdziesz w Decobazaar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *