Kategorie
Dom i ogród

Dobra drukarka czyli jaka – poradnik zakupowy

W czasach, w których coraz większe triumfy zaczynają święcić drukarki 3D, tradycyjną drukarkę znajdziemy w większości dom i biur. Liczba dostępnych modeli może przyprawić klientów sklepów RTV o ból głowy, dlatego przed zakupem nowej drukarki warto dowiedzieć się między innymi, co odróżnia drukarkę atramentową od cyfrowej? Która z nich lepiej sprawdzi się w domu, a  która w biurze? Kluczowa zapewne będzie też kwestia, jaka drukarka będzie dla nas najtańsza w utrzymaniu.

Co i jak często?

Pierwszym zagadnieniem jest ustalenie tego, co i jak często będziemy drukować. W ofercie większości producentów znajdziemy dwa podstawowe typy drukarek: atramentowe oraz cyfrowe. Powszechnie przyjęło się, że te pierwsze lepiej sprawdzają się w zadaniach takich jak drukowanie fotografii, czy zdjęć. Drukarki cyfrowe bardzo dobrze poradzą sobie z kolei z drukowaniem tekstów. W ostatnim czasie na rynku pojawiła się kolejna opcja w postaci drukarki żelowej. Niestety drukarki tego typu rzadko pojawiają się na rynku, a ich cena jest kilkukrotnie wyższa od tradycyjnych atramentowych modeli. 

Mało drukowania

Przy małej częstotliwości drukowania warto rozważyć zakup drukarki atramentowej. Tusze do drukarek są często o wiele tańsze niż wkłady laserowe. Rozwiązaniem mogącym pomóc podreperować budżet w przypadku drukarek atramentowych mogą być również tusze zamienniki. Drukarki cyfrowe pod względem ergonomii pracy i kosztów eksploatacyjnych przewyższają urządzenia wykorzystujące atrament.

Cyfrowa technologia zdecydowanie lepiej sprawdzi się w dużej korporacji, natomiast tradycyjna drukarka idealnie pasować będzie do domu lub małej firmy. O zmniejszeniu kosztów drukowania przesądzić może też to, czy częściej będziemy drukować w kolorze, wyłącznie z użyciem czarnego atramentu. Do drukowanie teksów najlepsza będzie drukarka monochromatyczna. Tanie zamienniki tuszy do znajdziesz na https://www.profibiuro.pl/tusze-c-86.html.

A może 2w1?

Kolejnym aspektem, który warto przemyśleć, jest decyzja o kupnie urządzenia wielofunkcyjnego. Jeśli od początku wiemy, że drukować będziemy głównie skany zdjęć i dokumentów, możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, kupując dwa urządzenia w jednym.

Tusze do drukarek tego typu są kompatybilne ze standardowymi modelami, a jedyną wadą są większe gabaryty urządzenia.  Na rynku znajdziemy też drukarki 4in1. Pozwalają one nie tylko bardzo szybko skanować, drukować i kopiować dokumenty, ale także odbierać i wysyłać faksy. Dodatkowo posiadają one szereg dodatkowych funkcji ułatwiających wydruk wizytówek, broszur lub katalogów firmowych. W zależności od rodzaju, do pracy wykorzystywać mogą one atramentowe tusze do drukarek lub cyfrowe wkłady. Polecana głównie do dużych i prężnie działających firm.

Producenci drukarek wyszli naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów i wprowadzili szereg usprawnień. Na rynku dostępne są urządzenia bezprzewodowe, a nawet takie z regulowanym parametrem gramatury papieru. Obecność takich usprawnień jest jednak związana z naszymi indywidualnymi preferencjami.

Kategorie
Dom i ogród

Zakładamy domowy ogródek ziołowy

Nic tak nie ożywia wnętrza kuchni jak zioła. Zarówno widok ich zielonych liści, jak i delikatny zapach zachęca do gotowania. Domowy ogródek ziołowy można łatwo założyć, a jeszcze łatwiejsze jest jego utrzymanie. Których ziół nie może w nim zabraknąć? Podpowiadamy!

 

Przydatne w kuchni

Są takie zioła, które mają moc ulepszania każdej potrawy, w jakiej się znajdą. Do tych, których najczęściej używamy w kuchni, należy zaliczyć przede wszystkim zioła stanowiące doskonałą przyprawę do dań mięsnych, rybnych i warzywnych. Numerem jeden w polskich domach jest bazylia, której smak doskonale komponuje się ze słodkim pomidorem, a także bakłażanem czy cukinią.

Innym ziołem, będącym obok bazylii ważnym składnikiem mieszanki ziół prowansalskich, jest oregano. Ten nieodłączny składnik wielu sałatek zachwyca zapachem zarówno liści, jak i fioletowych kwiatów.

Mięty nie trzeba nikomu przedstawiać – smak herbatki przygotowanej ze świeżych liści jest niepowtarzalny!

Tymianek to zioło chętnie dodawane do zup i potraw mięsnych, którym nadaje głębię smaku i zapachu.

Ziół wartych posadzenia w domu jest cały ogrom – nie sposób wszystkie wymienić. Oprócz wymienionych wyżej roślin polecamy również aromatyczną szałwię, kolendrę, rozmaryn, a także domowe odpowiedniki roślin, których liście zielenią się latem w ogrodzie: koperek, pietruszkę i szczypiorek. Z takim zestawem ziół każda potrawa będzie smaczna!

 

Gdzie je kupić?

Niewielkie doniczki z podstawowymi ziołami można znaleźć nawet w supermarketach. Można je nabyć także w marketach budowlanych oraz dużych sklepach sieciowych z wyposażeniem domu. Zioła są sprzedawane także w sklepach i hurtowniach ogrodniczych. Znaleźć je można także w Internecie i sprowadzić je do swojego domu z pomocą dystrybutora.

 

Ozdoba każdego wnętrza

Ogródki ziołowe są nie tylko przydatne – są również miłym dla oka elementem wyposażenia kuchni. Zieleń w doniczkach pasuje do każdego wnętrza i upiększa je. Przybliża też domowników do natury.

Doniczki, do których przesadza się zioła, mogą być wspaniałą ozdobą. Sadzonki można też umieścić w fantazyjnych małych wiaderkach lub niewielkich skrzynkach – wedle uznania.