Kategorie
Dom i ogród

Dobra drukarka czyli jaka – poradnik zakupowy

W czasach, w których coraz większe triumfy zaczynają święcić drukarki 3D, tradycyjną drukarkę znajdziemy w większości dom i biur. Liczba dostępnych modeli może przyprawić klientów sklepów RTV o ból głowy, dlatego przed zakupem nowej drukarki warto dowiedzieć się między innymi, co odróżnia drukarkę atramentową od cyfrowej? Która z nich lepiej sprawdzi się w domu, a  która w biurze? Kluczowa zapewne będzie też kwestia, jaka drukarka będzie dla nas najtańsza w utrzymaniu.

Co i jak często?

Pierwszym zagadnieniem jest ustalenie tego, co i jak często będziemy drukować. W ofercie większości producentów znajdziemy dwa podstawowe typy drukarek: atramentowe oraz cyfrowe. Powszechnie przyjęło się, że te pierwsze lepiej sprawdzają się w zadaniach takich jak drukowanie fotografii, czy zdjęć. Drukarki cyfrowe bardzo dobrze poradzą sobie z kolei z drukowaniem tekstów. W ostatnim czasie na rynku pojawiła się kolejna opcja w postaci drukarki żelowej. Niestety drukarki tego typu rzadko pojawiają się na rynku, a ich cena jest kilkukrotnie wyższa od tradycyjnych atramentowych modeli. 

Mało drukowania

Przy małej częstotliwości drukowania warto rozważyć zakup drukarki atramentowej. Tusze do drukarek są często o wiele tańsze niż wkłady laserowe. Rozwiązaniem mogącym pomóc podreperować budżet w przypadku drukarek atramentowych mogą być również tusze zamienniki. Drukarki cyfrowe pod względem ergonomii pracy i kosztów eksploatacyjnych przewyższają urządzenia wykorzystujące atrament.

Cyfrowa technologia zdecydowanie lepiej sprawdzi się w dużej korporacji, natomiast tradycyjna drukarka idealnie pasować będzie do domu lub małej firmy. O zmniejszeniu kosztów drukowania przesądzić może też to, czy częściej będziemy drukować w kolorze, wyłącznie z użyciem czarnego atramentu. Do drukowanie teksów najlepsza będzie drukarka monochromatyczna. Tanie zamienniki tuszy do znajdziesz na https://www.profibiuro.pl/tusze-c-86.html.

A może 2w1?

Kolejnym aspektem, który warto przemyśleć, jest decyzja o kupnie urządzenia wielofunkcyjnego. Jeśli od początku wiemy, że drukować będziemy głównie skany zdjęć i dokumentów, możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, kupując dwa urządzenia w jednym.

Tusze do drukarek tego typu są kompatybilne ze standardowymi modelami, a jedyną wadą są większe gabaryty urządzenia.  Na rynku znajdziemy też drukarki 4in1. Pozwalają one nie tylko bardzo szybko skanować, drukować i kopiować dokumenty, ale także odbierać i wysyłać faksy. Dodatkowo posiadają one szereg dodatkowych funkcji ułatwiających wydruk wizytówek, broszur lub katalogów firmowych. W zależności od rodzaju, do pracy wykorzystywać mogą one atramentowe tusze do drukarek lub cyfrowe wkłady. Polecana głównie do dużych i prężnie działających firm.

Producenci drukarek wyszli naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów i wprowadzili szereg usprawnień. Na rynku dostępne są urządzenia bezprzewodowe, a nawet takie z regulowanym parametrem gramatury papieru. Obecność takich usprawnień jest jednak związana z naszymi indywidualnymi preferencjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *