Kategorie
Zdrowie i uroda

Ile kosztuje noszenie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe czy okulary – pytanie, które czeka na odpowiedź zarówno pod kątem komfortowym, jak też pod kątem finansowym. Najważniejsze w tym wyborze to oczywiście zdrowie i komfort, ale i względy finansowe okazują się ważne. Za co więc zapłacimy mniej – za okulary, a może za soczewki kontaktowe?!

Ceny soczewek kontaktowych a ceny okularów

Rozważając ile wyniesie nas koszt soczewek kontaktowych nie unikniemy porównania ich kosztu z kosztem okularów. Porównując ceny kontaktów i okularów  powinniśmy rozważyć to skrupulatnie, bowiem takie porównania nie muszą, choć mogą okazać się zwodzące. Ceny okularów oscylują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ceny soczewek kontaktowych teoretycznie natomiast w granicach kilkadziesiąt złotych. Soczewki kontaktowe kupuje się jednak w opakowaniach po kilka sztuk, zazwyczaj po 3 lub po 6. Mimo to okulary kupuje się na kilka lat, ewentualnie najkrócej na rok. Soczewki kontaktowe z kolei, w zależności od przeznaczenia długości ich użytkowania, kupuje się na dzień, na tydzień lub na miesiąc. Przeliczając zatem koszt soczewek tygodniowych lub miesięcznych na jeden dzień, wychodzi na to, że soczewki kontaktowe kosztują mniej więcej złotówkę. Decydując się na soczewki kontaktowe nie powinna na pewno przerażać cena. Nie powinno też przerażać ich użytkowanie, łącznie z zakładaniem i zdejmowaniem. Warto dodać, iż nie trzeba wybierać między okularami a soczewkami kontaktowymi. Jedne i drugie można nosić tak samo na stałe jak na przemian.

 

Dokładniejsze przeliczenia na temat soczewek kontaktowych

W ogólnych przeliczeniach koszt soczewek kontaktowych nie przeraża. To przecież tylko złotówka dziennie. Nie zawsze tak jednak wychodzi. Warto więc dokonać szczegółowych przeliczeń odnośnie zakupu soczewek kontaktowych.

Pierwszym wydatkiem okazuje się wizyta w gabinecie okulistycznym u lekarza okulisty. Można to zrobić w salonie optycznym u optometrysty. Mimo wszystko, zwłaszcza za pierwszym razem, lepiej zrobić to u specjalisty z dziedziny okulistyki, czyli u lekarza okulisty. Obecnie salony optyczne zatrudniają nie tylko optometrystów, ale też lekarzy okulistów, więc właściwie nie powinno to stanowić większego problemu. Podczas wizyty, po pierwsze zbadamy swój wzrok, co stanowi podstawę. Po drugie dowiemy się możemy nosić soczewki, po trzecie właściwie je dobierzemy, po czwarte wreszcie nauczymy się posługiwać nimi. Koszt takiej wizyty wynosi zazwyczaj 100 złotych.

Drugi i ostatni wydatek to już wydatek związany z samymi kontaktami. Soczewki kontaktowe sprzedaje się zazwyczaj w opakowaniach po 3 lub 6, albo po 30 lub 60 sztuk. Po 3 i 6 sztuk sprzedaje się soczewki kontaktowe codzienne, tygodniowe i miesięczne. Po 30 i 90 sztuk sprzedaje się z kolei tylko soczewki kontaktowe codzienne. Koszt soczewek miesięcznych wynosi około 1 złotych za dzień, 7 złotych za tydzień i 30 złotych za miesiąc. Gdy kupujemy opakowanie z trzema sztukami koszt osiąga kwotę 90 złotych. Dolicza się ponadto płyn do soczewek, którego cena wynosi mniej więcej 50 złotych. Koszt soczewek kontaktowych codziennych wynosi mniej więcej 5 złotych. Gdy kupujemy opakowanie z trzema sztukami koszt osiąga kwotę 15 złotych. Nie dolicza się w rachunki płynu do soczewek, bo kontakty codzienne po zużyciu się od razu wyrzuca. Pamiętajmy przy tym, że posiadając wadę wzroku różną dla obu oczu, trzeba kupić kontakty dla jednego i drugiego oka inne, co podwaja wydatek, choć produkt starcza na dłużej.

Więcej informacji na temat soczewek znajdziecie na blogu.

 

W odpowiedzi na “Ile kosztuje noszenie soczewek kontaktowych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *