Filmy reklamowe mają duży potencjał przyciągania nowych klientów i budowania pozytywnego wizerunku naszej firmy. Ale mogą przynieść też odwrotny efekt. Jak nie narazić się na nieprzychylny odbiór i o czym pamiętać, żeby nasz film reklamowy nie okazał się klapą? Przedstawiamy kilka uniwersalnych rad dotyczących produkcji spotów promocyjnych.
Film reklamowy – od czego zacząć
Przy tworzeniu każdego filmu, niezależnie czy jest to produkcja hollywoodzka czy spot reklamowy, można wyróżnić kilka etapów powstawania wideo. Z https://flipside.pl/filmy-reklamowe/ przeprowadzimy cię, krok po kroku, przez planowanie i realizowanie filmu dla twojej firmy, byś uniknął tandety i skutecznie wypromował swoją markę.
Pomysł
Prapoczątek i źródło wszelkich działań. Bez kreatywnego wkładu, nie sposób zacząć pracę nad filmem. Pomysł rodzi się w głowie twórców i najlepiej, żeby za konceptualizację wizji odpowiadała wyznaczona osoba. Może to być profesjonalny scenarzysta lub ktoś, kto po prostu przeleje naszą wizję na papier.
Na tym etapie powinniśmy przedyskutować, co chcemy zawrzeć w materiale reklamowym i zrobić dokładny research dotyczący produktu lub usługi, którą będziemy przedstawiać. W tym stadium planowania liczy się każdy trop, nawet najbardziej niedorzeczny. Dzięki burzy mózgów, mamy szansę doskonale uchwycić to, czego oczekujemy od ostatecznej wersji filmu i jaki przyświeca nam cel.
Treatment
W tej fazie rozwoju projektu, powinniśmy odrzucić wszystkie koncepcje, które nie są spójne z wypracowaną wizją. Treatment to etap, na którym przejrzyście opisujemy przebieg wydarzeń w filmie reklamowym, dlatego musimy wcześniej dokładnie obmyślić, jakie postaci w nim wystąpią oraz stworzyć świat przedstawiony. Ustaloną tematykę rozpisujemy na kilka aktów, może to przybrać klasyczną formę trójpodziału na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Treatment to ostatni krok przed powstaniem skrupulatnego scenariusza. Precyzja sprawi, że nic nas nie zaskoczy na etapie realizacji filmu reklamowego.
Im krócej, tym lepiej
Zwięzłe, dopracowane merytorycznie i wizualnie treści, są chętniej oglądane i bardziej angażujące. Umiejętność storytellingu jest kluczową cechą, jaką posiadają najlepsi reżyserzy i scenarzyści, a także osoby zajmujące się postprodukcją wideo, np. montażyści.
Film reklamowy jest sztuką znalezienia złotego środka pomiędzy tym, co chcemy przekazać odbiorcy, a dobraniem odpowiednich środków, jakimi posługuje się język filmowy. Zastanów się, czy chciałbyś usłyszeć w reklamie niesmaczny żart albo być zniecierpliwiony dłużącymi się i nienaturalnymi dialogami? Tak samo myśli twój potencjalny klient.
Im mniej, tym więcej
Aby nagrać film reklamowy i nie przesadzić, pamiętaj, że umiar powinien obejmować wszystkie aspekty twojego spotu. Na czym jeszcze warto się skupić, żeby reklama została dobrze odebrana?
- prosty język – specjalistyczne słownictwo i branżowy żargon może okazać się niezrozumiały, dlatego postaw na przystępne treści
- szczerość – zawrzyj w filmie informacje, które są prawdziwe i przedstawiają rzeczywiste cechy twojego produktu lub usługi
Dzięki wyważonemu zastosowaniu możliwości, jakie daje produkcja filmowa, jesteś w stanie zapewnić swojej firmie wartościowe materiały promocyjne i stać się bardziej rozpoznawalną marką.