Kategorie
Porady

Jak czyścić srebrną biżuterię – sposoby

Srebro jest obok złota najpopularniejszym metalem służącym do wyrobu biżuterii i nie tylko. Jest stosunkowo tani, dzięki temu zyskał fanów na całym świecie. Co zrobić, kiedy na srebrnej biżuterii pojawia się ciemny nalot?

Zrób to sam!

Istnieje wiele metod na domowe radzenie sobie z zanieczyszczeniami na srebrnej biżuterii. Oto najpopularniejsze z nich z nich, który sprawi, że nawet kilkuletnie kolczyki czy łańcuszek bedzie wyglądał jak nowy.

Woda z solą

Przed przystąpieniem do czyszczenia biżuterii, przygotuj: 2 szklanki gorącej wody, sól, folie aluminiową i niemetalową miskę do przygotowania roztworu. Wymieszaj dobrze wodę z solą, tak, aby doprowadzić do całkowitego jej rozpuszczenia. Miskę wyłóż folią i wlej do niej przygotowany płyn. Zanurz srebrne przedmioty i obserwuj, jak z Twojej biżuterii znika ciemny nalot i wraca dawny blask. Przedmioty, na których zacieki były mocniej widoczne, warto zostawić w roztworze dłużej, nawet kilka godzin. Po solnej kąpieli opłucz przedmioty w zimnej wodzie, wytrzyj do i wypoleruj sucha używając miękkiego ręcznika lub ściereczki z mikrofibry.

Pasta do zębów

Innym sposobem na pielęgnację jest wypolerowanie biżuterii za pomocą delikatnej ściereczki i pasty do zębów. Jest to bardziej inwazyjna metoda, ale również bardziej skuteczna, szczególnie w przypadku mocno poczerniałych elementów. Po takiej

Pamiętaj, aby nie używać podczas całego procesu gumowych rękawiczek – srebro reagując z gumą powoduje korozję, która niszczy powierzchnię srebra.

Gotowe produkty do czyszczenia biżuterii

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem domowych metod, w sklepach takich jak Silveris.pl dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do dbania o srebrną biżuterię. Podczas stosowania musisz bezwzględnie przestrzegać instrukcji obsługi – gotowe produkty niekiedy mogą zawierać substancje szkodliwe dla naszego zdrowia, jeśli używa się ich niezgodnie z przeznaczeniem. Pamiętaj tez o wykonaniu próby – oszczędzi to wielu niepotrzebnych nerwów.

Jeżeli jakaś część biżuterii jest Ci wyjątkowo bliska, pomyśl nad oddaniem jej do specjalistycznego czyszczenia. Będziesz wtedy mieć pewność, że jest w dobrych rękach.

Regularna pielęgnacja srebra

Jak dbać o srebro po czyszczeniu? Dzięki tym kilku prostym zasadom pielęgnacji srebrnej biżuterii będzie zawsze wyglądać jak nowa:

  • przechowuj oddzielnie – elementy srebrnej biżuterii powinny być trzymane w oddzielnych szkatułkach. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, zaopatrz się w specjalne woreczki do przechowywania, tak by, srebro nie miało kontaktu z innymi metalami, które łatwo mogą je uszkodzić,
  • noś je często – im częściej zakładasz srebrna biżuterię, tym mniejsze oznaki matowania będą się na niej pojawiać,
  • odświeżaj – jeżeli biżuteria nie wymaga jeszcze gruntownego czyszczenia, a zauważasz już oznaki matowienia, wypoleruj ją delikatnie ściereczką.

Zadbane i regularnie czyszczone srebro będzie piękną ozdobą na długie lata, a biżuteria wykonana z tego metalu może stanowić pamiątkę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *