Kategorie
Bez kategorii

Zasady pielęgnacji dla laików

Od najmłodszych lat, zwłaszcza kobiety bombardowane są gigantyczną ilością porad dotyczących urody. Zewsząd dostajemy setki informacji, ale tak naprawdę ciężko o sprawdzoną wiedzę. Jak odróżnić reklamę jakiegoś kremu od istotnej dla naszej urody porady dotyczącej skóry. Czy na pewno potrzebujemy kilkunastu odżywek do włosów i kilkudziesięciu specyfików do ciała, aby odpowiednio o siebie dbać? Odpowiedź na to jest pokrzepiająca. Otóż nie potrzebujesz tych wszystkich drogich specyfików, wystarczy poznać proste zasady pielęgnacji dla laików.

Nie dotykaj twarzy

Pierwsza i najważniejsza z zasad, to nie dotykanie twarzy. Można ją rozciągnąć również na włosy i pozostałe części ciała. Okazuje się, że mimowolne dotykanie twarzy może potęgować powstawanie niechcianych wyprysków oraz zanieczyszczać skórę. Na dłoniach gromadzi się bardzo dużo drobnoustrojów, brudu oraz innych zanieczyszczeń, które mają negatywny wpływ na skórę w innych miejscach. Skóra dłoni nie jest bowiem tak delikatna i wrażliwa jak ta na pozostałych częściach ciała, a zwłaszcza na twarzy. Jeszcze gorsze skutki ma dla skóry drapanie oraz wyciskanie pryszczy. Bez odpowiednio oczyszczonych rąk oraz cery, pod żadnym pozorem nie oczyszczaj mechanicznie twarzy. Jeśli drobnoustroje dostaną się pod pękniętą skórę, stanie się ona ich pożywką i szybko pojawią się kolejne wypryski.

Posobna sytuacja ma się z włosami. Nie ma potrzeby ciągłego ich dotykania. Częste czesanie oraz poprawianie sprawi, że pod koniec dnia będą przetłuszczone i tym samym ich wygląd stanie się mało estetyczny.

Zminimalizuj ilość kosmetyków

Producenci kosmetyków starają się przekonać nas, że bez ich produktów nie jesteśmy w stanie odpowiednio dbać o naszą urodę. Nic bardziej mylnego. Ostatnie badania dowodzą, że zmniejszenie ilości kosmetyków, zarówno stosowanych w pielęgnacji, jak i tych kolorowych do makijażu, znacząco podnosi jakość cery. Ta minimalizacja powinna się odbyć w kilku warstwach. Po pierwsze – zamiast kilku kremów zdecyduj się na jeden. Zamiast używać kilku różnych odżywek zakup olejek do włosów, który ma wieloaspektowe działanie. Po drugie, rób sobie przerwy w stosowaniu kosmetyków. Nie używaj ich co dzień. Twoja skóra ma właściwości regenerujące i jeśli tylko dasz jej szanse i nie będziesz niszczyć jej pracy żrącym tonikiem i ciężkim kremem, odpłaci ci się zdrowym wyglądem. Nie zachęcamy do wyrzucenia na raz całej kosmetyczki, ale do przemyślanych zakupów. Może zdarzyć się taka sytuacja, że jesteś nauczona na co dzień nakładać krem na twarz, podczas gdy Twoja skóra potrzebuje nawilżenia jedynie raz w tygodniu, a nadmiar kosmetyku ją przetłuszcza i obciąża. Obserwuj swoją skórę i dawaj jej to, czego potrzebuje.

Używaj jak najbardziej naturalnych kosmetyków

Wiele firm kosmetycznych, zwłaszcza tych tańszych wytwarza swoje produkty ze składników niewystępujących naturalnie. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile negatywnych dla naszej cery elementów znajduje się w niewinnym tanim kremie. Nie powinno być specjalnie odkrywczym, że kosmetyki naturalne dużo lepiej wypływają na naszą skórę. Proste i krótkie składy kremów, toników i szamponów to droga do sukcesu. Wiele z drogocennych produktów masz w swojej kuchni. Kobiety odkrywają właściwości płukanki na włosy z rumianku, maści cynkowej na trądzik oraz olejków naturalnych do ciała oraz włosów. Powstaje coraz więcej przepisów na domowe peelingi oraz toniki. Największym hitem od lat pozostają dwuskładnikowe maseczki na bazie glinek, których właściwości odpowiadają na wszelkie problemy skórne, z jakimi się borykamy.

Pozwalaj skórze i włosom odpoczywać

Jak już wcześniej wspominałam, nasza skóra oraz włosy mają tendencję do samoregeneracji. Nie może ona być jednak przeprowadzona, gdy powierzchnia cery bądź włosów stale pokryta jest grubą warstwą kosmetyku. Pozwalaj skórze i włosom odpoczywać. Absolutnym minimum jest regeneracja nocna, podczas której skóra powinna być czysta i z jak najmniejszą ilością kosmetyków. Koniecznie zmywaj makijaż przed snem oraz nie używaj na noc dezodorantu. Przez te kilka godzin skóra odetchnie i nie będzie musiała produkować nadmiernej ilości potu oraz sebum. Jeśli nie musisz, nie susz i nie prostuj włosów oraz nie maluj się, gdy np. masz dzień wolny i relaksujesz się z książką. Rób sobie przerwy od stosowania maseczek, peelingów, a zwłaszcza kremów.

A poza tym, zdrowo się odżywiaj i ćwicz, ponieważ piękna skóra i włosy w głównej mierze biorą się ze zdrowego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *