Kategorie
Porady

Rola świadków na weselu

Poproszenie o bycie świadkiem na tak ważnym wydarzeniu, jakim jest ślub, jest zaszczytem, dlatego też państwo młodzi wybierają bliskie sobie osoby – przyjaciół, rodzeństwo lub członków rodziny. Zazwyczaj jest to kobieta i mężczyzna. Muszą to być osoby pełnoletnie. Z rolą tą wiąże się mnóstwo obowiązków.

Głównym zadaniem świadków jest oczywiście poświadczenie w prawnym wymiarze przysięgi złożonej pomiędzy małżonkami, w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz na uroczystości w kościele, jeśli państwo młodzi decydują się na tego typu uroczystość. Ponadto ich zadaniem jest czuwanie nad przebiegiem wesela oraz aktywny udział w jego przygotowaniu już od samego początku.

Jeśli państwo młodzi chcą stworzyć listę prezentów, które chcieliby otrzymać, świadkowie pomagają w jej sporządzeniu i dopilnowaniu, aby zaproszeni goście zadeklarowali na zakup którego się decydują. Jeśli państwo młodzi sobie tego życzą, pomagają również wybrać ślubną kreację i są zaproszeni na błogosławieństwo do domu rodziców panny młodej. Do zadań świadków należy również opieka nad obrączkami. Podczas wesela dbają o odpowiednie przywitanie i rozsadzenie zaproszonych gości przy stole oraz odbierają prezenty.

Zadaniem świadkowej jest zorganizowanie wieczoru panieńskiego. Pomaga ona również pannie młodej ubrać ślubną kreację i czuwa nad jej wyglądem cały wieczór. Przyda się do tego przygotowanie niezbędnika, z takimi drobiazgami jak igła i nić, leki przeciwbólowe, chusteczki czy szminka – z pewnością również zaproszone na wesele panie będą mogły skorzystać z tych rzeczy.

Świadek odpowiedzialny jest za organizację wieczoru kawalerskiego i zapewnienie zaproszonym osobom odpowiednich atrakcji. Miłym gestem będzie również wzniesienie toastu za zdrowie pary młodej i wygłoszenie krótkiego przemówienia. Dodatkowo świadek ma za zadanie zadbać o transport nowożeńców do kościoła oraz dostawę alkoholi i napojów na salę weselną. (źródło)

Świadek na weselu ma do wykonania wiele obowiązków, dlatego warto przed tym ważnym wydarzeniem dowiedzieć się, jakie zadania należy wypełnić podejmując się tak odpowiedzialnej roli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *