Kategorie
Porady Zdrowie i uroda

Szampon i odżywka – czy zawsze w komplecie?

Szampon i odżywka to często pozycja absolutnie obowiązkowa w codziennej pielęgnacji naszych włosów. Czasem bezwarunkowo stosujemy zasadę, wg której produkty te powinny wzajemnie się uzupełniać. Jednak czy w każdym przypadku powinny iść ze sobą w parze?

 

Szampon i odżywka – co powinniśmy wiedzieć?

Szampon, w sporym uproszczeniu, jest produktem przeznaczonym przede wszystkim do mycia włosów i usuwania z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Odżywki natomiast sprawiają, że włosy stają się bardziej miękkie, łatwiejsze w układaniu, a także wspomagają działanie właściwie dobranego szamponu. Są czasami konieczne, aby zachować włosy zdrowe i świeże na dłużej. Niezwykle istotne jest, aby odżywki dobierane były dokładnie do rodzaju włosów, ponieważ zawarte w nich substancje czynne, witaminy i minerały skomponowane zostały do konkretnego rodzaju włosów, w zależności od tego czy są one długie czy krótkie, suche czy przetłuszczające się, proste czy kręcone itd.

 

Szampon i odżywka – czy zawsze powinny się uzupełniać?

Używanie szamponu i odżywki zawsze jednocześnie nie jest błędem, lecz wyrazem troski o stan naszych włosów. Jeżeli dobierzemy preparaty odpowiednie do skóry głowy i charakterystyki naszych włosów, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jest to wręcz wskazane, ponieważ oba preparaty wzajemnie się uzupełniają: odżywka stosowana po myciu włosów odżywia je oraz zamyka otwarte przez szampon łuski, dzięki czemu włosy są gładkie, a łuski zamknięte, przez co mniejszą powierzchnią wchłaniają zanieczyszczenia oraz dłużej zachowują świeżość i zdrowy wygląd. Należy jedynie stosować się do instrukcji podanych przez producshampoo-1668525_960_720entów, w szczególności pamiętać o dokładnym spłukiwaniu zarówno szamponu, jak i odżywki, ponieważ zalegające na włosach, nadmiernie je obciążają, a w konsekwencji osłabiają.

 

Czy stosować codziennie?

Wspomniana kwestia od dawna budzi wątpliwości, a opinii jest prawdopodobnie tyle opinii, ile samych dermatologów. Najprościej stosować się zasady, że myjemy włosy, wtedy kiedy uznamy, że tego potrzebują. Codzienne mycie, konieczne w przypadku przetłuszczających się włosów, nie powinno szczególnie szkodzić, pod warunkiem, że będziemy używać do tego delikatnych szamponów, a użycie tych silniejszych, przeznaczonych do włosów tłustych ograniczyć najlepiej do jego razu w tygodniu. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku odżywki, której codzienne, racjonalne stosowanie przyniesie więcej pożytku niż szkody.

 

Czy używać produktów z tej samej serii?

Producenci przekonują nas często, że tylko używanie ich produktów w komplecie przynosi najlepsze rezultaty. Często okazuje się jednak, że jest to zwyczajny chwyt marketingowy, który nijak wiąże się z troską o konsumenta. Dlaczego? Ponieważ różnego rodzaju preparaty powinny być dobierane indywidualnie, a produkty z serii mają często bardziej rozszerzone, a co za tym idzie, mniej specjalistyczne działanie. Kierując się naszymi indywidualnymi preferencjami, możemy być pewni, że kupiony przez nas preparat ściślej odpowiada naszym potrzebom. Choć oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły.

Jak widać, stałe połączenie szamponu i odżywki nie jest błędem, lecz jest jak najbardziej wskazane. Natomiast wybór odpowiednich produktów zapewni naszym włosom optymalną i kompleksową pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *