Kategorie
Odżywianie

Proste sposoby na odkwaszenie organizmu

Zakwaszony organizm funkcjonuje nieprawidłowo i stale stara się zneutralizować szkodliwy nadmiar kwasów. Dochodzi do stanów zapalnych, zaparć, wzdęć, a nawet do groźnej grzybicy ogólnoustrojowej. Pojawiają się też napady głodu, infekcje, złe samopoczucie i senność. Poziom pH organizmu można zbadać używając ogólnodostępnych papierków lakmusowych. Jeśli pH moczu jest niższe niż 6,8, wskazuje to na utajone zakwaszenie tkanek. Idealne pH 7,36 osiągniesz wprowadzając do swojego życia kilka prostych zasad.

Zdrowe napoje

Należy zrezygnować ze słodzonych, gazowanych napojów i soków. Nie usuwają one toksyn z naszego organizmu, przyczyniając się do bólów głowy i opuchnięcia tkanek. Lepiej zastąpić je wodą źródlaną, świeżo wyciśniętymi sokami owocowymi i warzywnymi oraz ziołowymi herbatkami. Dzień warto zacząć od szklanki wody z cytryną.

Ogranicz mięso, gluten i nabiał

Nie rezygnuj całkowicie z tych produktów: spożywaj mniejszą ilość, ale nie wykluczaj ich z diety. Żywność zawierająca w swym składzie serwatkę, mleko w proszku czy białą mąkę ma silne właściwości zakwaszające. Co więcej, mleko krowie zwiększa zachorowalność na nowotwory, powoduje osteoporozę i tworzy kamienie nerkowe. Dietetycy rekomendują zastąpienie go zdrowszymi roślinnymi substytutami takimi jak mleko sojowe, kokosowe czy migdałowe. Zaleca się wygospodarowanie 2-3 dni w tygodni na posiłki pozbawione mięsa, nabiału i glutenu. W Internecie znajdziemy mnóstwo smakowitych przepisów nieuwzględniających zakwaszających składników. Jednym z najlepszych produktów w diecie odkwaszającej jest kasza jaglana. Ma ona wyjątkowe właściwości zasadotwórcze. Wspomaga też trawienie i leczenie infekcji. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do obiadu albo baza deserów takich jak budyń jaglany.

Zielone odkwasza

Zielone liściaste warzywa są bogate w witaminy i minerały o właściwościach alkalizujących. Dobrze wzbogacić swoją dietę o szinak, rukolę, sałaty, kapustę, jarmuż i szczypiorek. Również zielony groszek, ogórek, bób, awokado, algi i młody jęczmień to skuteczne elementy odkwaszającego jadłospisu. W zielonej żywności znajdziemy też wartościowy chlorofil.

Zdrowe tłuszcze

Trzeba unikać rafinowanych olejów i margaryn, występujących też w składzie słodyczy i gotowych potraw. Eksperci radzą zastąpić je kwasami omega 3. Poleca się oliwę z oliwek, olej lniany i kokosowy. Zdrowy tłuszcz dostarcza więcej energii, wpływa na kondycję skóry i pracę mózgu.

Redukcja stresu

Chociaż we współczesnym świecie stres towarzyszy nam prawie wszędzie, należy ograniczyć jego szkodliwy wpływ. W stresujących sytuacjach organizm wytwarza kortyzol mający pomóc nam w walce o przetrwanie. Ciało koncentruje się wyłącznie na funkcji obronnej zaniedbując inne np. związane z działaniem układu trawiennego czy endokrynologicznego. Świetny sposób na zredukowanie stresu to regularna aktywność fizyczna.

Prawidłowy przebieg procesów życiowych zależy między innymi od zachowania równowagi kwasowo-zasadowej. Warto zatem poświęcić czas na zmodyfikowanie naszej diety, wzbogacając ją o alkalizujące produkty. Dodatkowo trzeba zminimalizować poziom niezdrowego stresu i przygotować plan treningów zapewniających sprawność i dobre samopoczucie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *