Kategorie
Moda

Aviator czy Wayfarer – który model okularów wybrać

Wśród najmodniejszych modeli okularów przeciwsłonecznych dominują Aviator oraz Wayfarer (0ba modele dostępne tutaj). Każdy, kto ceni styl, a jednocześnie dba o swój wzrok, chroni się przed słońcem przeważnie za ich pomocą. Który spośród tych modeli okularów lepiej wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne

W 1752 roku James Escott opatentował pomysł na okulary przeciwsłoneczne, jednak już w najdawniejszych latach Eskimosi wymyślali swoje własne prototypy okularów przeciwsłonecznych. Obecnie tego typu okulary to powszechność, choć mimo wszystko wciąż uchodzą za swoistą awangardę. Okulary stały się modne głównie za sprawą swoich oprawek. W przypadku okularów przeciwsłonecznych do najmodniejszych należą oprawki w stylu Aviator oraz oprawki w stylu Wayfarer.

Aviator

Aviator to jeden z dwóch najmodniejszych typów okularów, który nazywa się niekiedy pilotkami. Stało się tak ze względu na to, że okulary tego typu nosili początkowo przeważnie piloci. Okulary  Aviator podkreślają autonomiczność. Nosił je na przykład Michael Douglas w kultowym Nagim Instynkcie.

Wayfarer

Wayfarer to jeden z dwóch najmodniejszych typów okularów, który nazywa się niekiedy kujonkami. Stało się tak ze względu na to, że okulary tego typu kojarzyły się dawniej głównie ze stereotypowymi kujonami i kujonkami.  Okulary Wayfarer podkreślają elegancję. Nosili je między innymi James Dean i Audrey Hepburn.

Ray Ban – najpopularniejsza marka okularów

Za najpopularniejszą markę produkującą okulary uchodzi Ray Ban. Sława tej marki wiąże się z okularami przeciwsłonecznymi, a ściślej z Aviatorami i Wayfarerami, które stanowią jej czołowe produkty. Marka powstała w 1936 roku projektując początkowo okulary tylko dla pilotów. Tak narodziły się słynne Aviatory, a jakiś czas po nich również Wayfarery. Obecnie marka projektuje dla wszystkich. Noszą je osoby znane i lubiane, a także wiele osób, które spotkać można po prostu na ulicy. Okulary przeciwsłoneczne Ray Ban odznaczają się stylowością, skutecznością oraz trwałością.

Okulary przeciwsłoneczne a okulary polaryzacyjne

Okulary przeciwsłoneczne, jak sama nazwa wskazuje, chronią przed słońcem, warto jedynak sprecyzować tę tezę. Otóż w przyrodzie występuje kilka rodzajów promieniowania, między innymi promieniowanie niebieskie, czyli widzialne oraz promieniowanie niewidzialne, czyli ultrafioletowe. Promieniowanie to nic innego jak strumień fal elektromagnetycznych z cząstkami elementarnymi, który dociera ze Słońca na Ziemię. A choć Słońce dostarcza wiele pożytku dla Ziemi, to jednak potrafi też okazać się szkodliwe. Ochronę przed promieniami zapewniają okulary przeciwsłoneczne. Oprócz promieni w przyrodzie występują jednak też odblaski. Odblaski to odbite na przykład od mokrej lub szklanej powierzchni promienie. Promienie szkodzą na wzrok równie mocno co odblaski. Ochronę przez promieniami i odblaskami zapewniają okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym, które określa się mianem okularów polaryzacyjnych. Okulary przeciwsłoneczne, niezależnie czy modelu Aviator, czy Wayfarer, bo to już kwestia gustu, stanowią inwestycję, która ochroni nasze zdrowie i naszą urodę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *