Kategorie
Odżywianie

Pięć posiłków dziennie – hit czy mit?

Wiele osób na początku swojej drogi ze zdrowym odżywianiem jest zagubiona i nic w tym dziwnego! Wyobraź sobie, że masz 10 kg nadwagi i postanawiasz coś zmienić w swoim życiu. Otwierasz wyszukiwarkę, wpisujesz interesujące Cię zapytanie, a tam setki stron, a na każdej piszą coś innego. Chcesz coś zmienić w swoim sposobie odżywiania, a nawet nie wiesz ile posiłków dziennie jeść. Jak to w końcu jest z tymi posiłkami? Powinno się jeść ich pięć dziennie czy nie?

Pięć posiłków, a podjadanie

Dużym plusem spożywania pięciu pełnowartościowych posiłków za dnia jest regularność. Jedząc o określonych i stałych porach każdego dnia, nie mamy czasu na podjadanie. Przerwy pomiędzy posiłkami powinny trwać ok. 3 godzin. Powoduje to, że pomiędzy jednym, a drugim posiłkiem nie zdążymy porządnie zgłodnieć, a już pora na kolejne danie. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy podjadać.

Wielkość posiłków

Przy diecie składającej się z pięciu posiłków dziennie trzeba wziąć pod uwagę, że być może będą one mniejsze niż jesteśmy przyzwyczajeni. Jedząc częściej trzeba liczyć się z tym, że porcja jest mniejsza, ale za to czas oczekiwania na kolejne danie nie jest długi. Natomiast kiedy wybierzemy dietę zawierającą mniej posiłków za dnia czy dietę z elementami okresowego poszczenia, musimy zdawać sobie sprawę, że posiłki będą większe i obfitsze, ale okres oczekiwania na danie będzie zdecydowanie dłuższy.

Czy każdy powinien jeść tyle samo posiłków dziennie?

Dochodzimy do bardzo ważnej kwestii jeżeli chodzi o odżywianie. Nie ma złotego środka i nie ma jednego sposobu odżywiania dla każdego człowieka. Jeżeli wstając jesteś głodny, zdecydowanie powinieneś zjeść śniadanie i rozplanować sobie pięć posiłków za dnia, by nie podjadać. Natomiast jeżeli nie masz potrzeby zjedzenia śniadania po wstaniu lub nie przeszkadzają Ci duże odstępy między posiłkami, zdecydowanie możesz postawić na dietę z okresowym postem (pomijającym śniadanie) lub możesz wybrać dietę składającą się z trzech czy czterech posiłków. Wszystko jest uzależnione od twojego rytmu dobowego i samopoczucia.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy powinniśmy jeść pięć posiłków dziennie czy nie. Każdy z nas jest inny i inaczej odczuwa głód. Warto słuchać swojego organizmu i plastycznie zmieniać dietę na podstawie tego jak się czujemy. Jak nie umiemy sobie poradzić z planowaniem posiłków, warto zasięgnąć porady specjalisty dietetyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *