Kategorie
Porady

Zadbaj o stopy – 5 sposobów na domową pielęgnację

Mimo że stopy zazwyczaj chowamy w butach, warto regularnie pielęgnować je przez cały rok. W ten sposób nie dopuścimy do zaniedbania i łatwiej będzie nam zachować ich pożądany wygląd. Aby móc cieszyć się pięknymi stopami, nie musimy korzystać z usług kosmetyczek. Wystarczą proste domowe sposoby, aby nasza skóra pozostała miękka i gładka.

Regularne peelingi

Peelingi stóp możemy wykonywać nawet codziennie, jeśli mamy skłonności do rogowacenia naskórka lub powstawania twardych zgrubień. Możemy w tym celu zastosować drogeryjne peelingi gruboziarniste lub przygotować swój własny kosmetyk z produktów, które posiadamy aktualnie w kuchni. Wystarczy połączyć pół szklanki niezmielonej soli morskiej, 2 łyżki oliwy i odrobinę soku z cytryny. Taka mieszanka nie tylko usunie martwy naskórek, ale jednocześnie nawilży i rozjaśni nasze stopy. Pamiętajmy, by po każdym peelingu nakremować stopy odpowiednim kosmetykiem.

Odpowiednie kremy do stóp

Wybierajmy kemy przeznaczone specjalnie dla stóp. Ich skład znacznie różni się od tradycyjnych balsamów do ciała czy kremów do rąk. Wybierajmy kremy z zawartością mocznika, który zmiękczy i nawilży skórę. Warto sięgać również po produkty wzbogacone w oleje, masła czy glicerynę. Jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych produktów, możemy krem zastąpić olejem koksowym, który można z powodzeniem stosować jako balsam również na całe ciało. Jeśli nasze stopy nadmiernie się pocą, koniecznie zakupmy preparat ograniczający to zjawisko – wtedy znacznie łatwiej będzie nam zadbać o nasze stopy.

Usuń zgrubiały naskórek

Jeśli zmagamy się ze zgrubieniami skóry, co jest najczęstsze w okolicach pięty i palców, warto sięgnąć po specjalistyczne tarki do pięt. Zazwyczaj wyposażone są one w część metalową z grubymi oczkami, a także zwykły pilnik. Pamiętajmy, aby stopy trzeć ostrożnie, tak by nie naruszyć skóry i nie doprowadzić do pojawienia się drobnych ran.

Kąpiel stóp

Kąpiel stóp w ciepłej wodzie warto wykonać przed usuwaniem zgrubiałego naskórka za pomocą tarki. Warto wykorzystać w tym celu sól morską lub sięgnąć po preparaty przeznaczone do tego typu zabiegów. Stopy powinniśmy moczyć w ciepłej, niegorącej wodzie przez 10-15 minut. Po tym czasie koniecznie dokładnie wytrzyjmy je z nadmiaru wody. W przypadku nadmiernej potliwości stóp warto regularnie moczyć je w wodzie z rozpuszczonymi 5-6 łyżkami sody oczyszczonej. Wyeliminujemy problem i dodatkowo zmiękczymy skórę.

Zadbaj o paznokcie

Oprócz skóry stóp koniecznie należy pamiętać również o paznokciach. Aby wyglądały estetycznie, nie musimy malować ich na wyrazisty kolor. Wystarczy zadać o to, by były schludnie przycięte i spiłowane. Pracę nad paznokciami u stóp rozpocznijmy od usunięcia skórek i obcięcia nadmiaru paznokcia cążkami. Zrezygnujmy z metalowych nożyczek, które często prowadziły do rozdwajania płytki. Paznokcie ścinajmy na prosto, tak by ich brzegi nie miały możliwości wrastać się w skórki wokół. Gdy uzyskamy pożądany kształt, spiłujmy płytkę tak, by brzeg był całkowicie gładki. Tak przygotowane paznokcie możemy pokryć odżywką lub lakierem, a skórki oliwką.

Regularna pielęgnacja stóp sprawi, że zawsze będziemy gotowe założyć odkryte szpilki czy klapki. Wprowadźmy w nawyk powyższe propozycje, a bez konieczności wydawania pieniędzy na kosmetyczkę będziemy mogły cieszyć się pięknymi stopami przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *