Kategorie
Odżywianie

Mity na temat spożywania mięsa

Od kilku lat można zaobserwować modny trend rezygnacji ze spożywania produktów mięsnych na rzecz wprowadzenia diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Na skutek rosnącej popularności wykorzystanie alternatywnych sposobów odżywiania różniących się od tradycyjnego modelu, w społeczeństwie utrwaliło się wiele mitów na temat spożywania mięsa. Które z często spotykanych twierdzeń są fałszywe?

Mięso jest niepotrzebnym elementem diety

Skomponowanie pełnowartościowej diety wegetariańskiej jest możliwe, jednak wymaga odpowiednio szerokiej wiedzy na temat działania ludzkiego organizmu i jego potrzeb. Pozostawiając produkty mięsne w diecie niedobory witamin i minerałów są znacznie łatwiejsze do uniknięcia. Dobrej jakości mięso jest doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz żelaza. Jest również bogate w kreatynę, którą trudno dostarczyć w pokarmach wegetariańskich.

Według dietetyków i lekarzy zamiast całkowitej rezygnacji z mięsa warto ograniczyć jego ilość i wybierać produkty wysokiej jakości, naturalne, która będą zarówno pożywne, jak i wyjątkowo smaczne.

Nie można kupić wędliny w wysokiej jakości

Wiele osób rezygnujących ze spożywania mięsa twierdzi, że zakup wysokiej jakości przetworów i wędlin jest niemal niemożliwe. Według prowadzonych badań, okazuje się jednak, że producenci coraz bardziej świadomi rozwijających się trendów wśród konsumentów, chętniej decydują się na wprowadzanie do swojej oferty nowych produktów, które mają skrócone składy i są w jak największym stopniu naturalne, bez konserwantów czy składników poprawiających smak.

Miłośnicy zdrowego odżywiania często decydują się również na zakup wędlin od lokalnych sprzedawców, którzy samodzielnie produkują sprzedawane wyroby. Wysokiej jakości produkty mięsne można łatwo znaleźć zarówno w sklepach mięsnych, jak i w supermarketach. Czytając skład interesujących nas produktów, szybko odsiejemy te wysoko przetworzona od zdrowych, które będą służyły naszemu organizmowi.

Mięso tuczy

Wegetarianie i weganie bardzo często argumentują swoje wybory żywieniowe tym, że spożywanie mięsa przyczynia się do nadwagi czy otyłości. W rzeczywistości problem z zachowaniem wagi u miłośników diety tradycyjnej może stanowić wybór mięsa. Osoby spożywające tłuste kawałki lub wybierające otłuszczone części mięsa dostarczają do swojego organizmu znacznie większej liczby kalorii w diecie, co faktycznie w dłuższej perspektywie czasu, może przyczynić się do zwiększenia wagi.

Decydując się jednak na spożywanie drobiu lub chudszych części mięsa dostarczamy do organizmu pełnowartościowego białka, które według badań przyspiesza metabolizm nawet o 80%. Z tego względu wybierając dobrej jakości chude mięso, można pozytywnie wpłynąć na proces odchudzania, co jest widoczne zwłaszcza osób aktywnych fizycznie.

Jeśli lubimy smak mięsa i czujemy się po nim dobrze, nie ma konieczności rezygnacji z ulubionych potraw. Aby wesprzeć nasz organizm, warto wprowadzić nawyk spożywania chudych wędlin, drobi, tak by nie martwić się o nadmiar kalorii. Szukajmy również produktów naturalnych, które nie są wzbogacone w konserwanty czy polepszacze smaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *