Kategorie
Zdrowie i uroda

Jak dbać o skórę podczas odchudzania?

Dieta niesie za sobą wiele pozytywnych efektów, ponieważ zazwyczaj razem z utratą wagi, poprawia się nasze zdrowie i poczucie własnej wartości. Jednak podczas gdy tracimy tkankę tłuszczową, niekoniecznie tracimy „niepotrzebną” tkankę skórną i staje się ona wiotka, nieestetyczna. Jak tego uniknąć? Przedstawiamy kilka wskazówek na temat tego, jak dbać o skórę podczas odchudzania.

Problemy z jędrnością skóry podczas odchudzania

Najczęściej problemy z wiotką skórą pojawiają się po zbyt gwałtownym schudnięciu, gdy skóra nie miała wystarczająco dużo czasu na regenerację i odnowę. Tempo utraty masy ciała uznawane za bezpieczne wynosi 1% wyjściowej wagi tygodniowo, czyli np. u osoby ważącej 80 kg tygodniowo powinna pojawiać się zmiana o 0,8 kg. Zbyt restrykcyjna dieta lub głodówki sprawią, że efekty odchudzania przyjdą dużo szybciej, jednak towarzyszyć im będą niekoniecznie estetyczne zmiany skóry, które w rezultacie mogą obniżyć nasze zadowolenie.

Masaż  – o nim nie możesz zapomnieć!

Pierwsza i najważniejsza rzecz – masaż. W trakcie odchudzania nie można go pomijać, ponieważ to on ma ogromny wpływ na stan naszej skóry, ujędrniając ją i niwelując cellulit. Masaże bańką chińską, używanie olejków i balsamów, kremów antycellulitowych i ujędrniających powinny wkraść się w Twoją codzienną rutynę. Efekty domowych masaży wzmocnisz, używając specjalnych szczotek lub rękawic, których wypukłości wnikną w skórę, jeszcze bardziej pobudzą skórę do odnowy i uintensywnią krążenie krwi.

Odpowiednie odżywianie

Jeśli decydujemy się na dietę, najlepiej zgłosić się do specjalisty, który ułoży dietę odpowiadającą naszej codziennej aktywności fizycznej oraz upodobaniom, ale przede wszystkim jadłospis ten będzie zrównoważony i bogaty we wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Samemu często zapominamy o podstawowych składnikach, które stanowią nie tylko o efektach wagowych, ale też wizualnych. Rezygnujemy z tłuszczów, by zaoszczędzić na kaloriach, a one też są nam potrzebne – oliwa z oliwek, orzechy czy gorzka czekolada powinny gościć w naszych posiłkach codziennie.

Podobnie zboża, bogate w węglowodany i jednocześnie w kalorie, minimalizujemy ich spożycie, nie myśląc o tym, że gdy ćwiczymy, stanowią one bardzo istotny aspekt budowy mięśni. Najważniejsze jest zachowanie równowagi – również w jadłospisie.

Buduj tkankę mięśniową

Na pewno każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem, że dieta i ruch idą w parze, a najlepsze efekty odchudzania uzyskamy tylko, gdy dodamy do niego aktywność fizyczną. Ćwicząc, budujemy tkankę mięśniową i „wypełniamy” nią przestrzeń pod skórą, którą daje nam ubytek tkanki tłuszczowej. Trening siłowy nie sprawi, że kobieta od razu będzie miała męską sylwetkę i stworzy ogromną muskulaturę – nie musisz się o to martwić!

Ćwiczenia na siłowni mają duży wpływ na zwiększenie produkcji kolagenu, który to wpływa na napięcie skóry, jej wygładzenie i lepszy wygląd, ale też pobudzają fibroplasty odpowiedzialne za syntezę białek poprawiających elastyczność skóry. Regularne treningi zmniejszą widoczność cellulitu oraz zwiększą przepływ krwi – wszystko to, by polepszyć wizualne efekty odchudzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *