Kategorie
Porady

Przybory do robótek ręcznych – poznaj 5 najważniejszych akcesoriów

Robótki ręczne to fantastyczne, relaksujące zajęcie pozwalające spędzić czas w kreatywny sposób. Aby zacząć swoją przygodę z rękodziełem, trzeba jednak zaopatrzyć się w niezbędne materiały i akcesoria. Jakie są niezbędne przybory do robótek ręcznych?

Druty

Druty do robótek to cienkie pręty służące do ręcznego przerabiania włóczek na rozmaite wyroby dzianinowe jak swetry, koce czy szaliki. Z jednej strony akcesorium znajduje się główka. Zabezpiecza ona robótkę przed zsuwaniem się z drutu. Druga strona prętów to szpice ułatwiające przerabianie oczek. Druty mogą być wykonane z metalu, drewna, bambusa albo plastiku. Mają różną grubość i długość. Najpopularniejsze rodzaje drutów to druty proste, z żyłką oraz pończosznicze. Pierwszy typ służy do wykonywania robótek prostych, a dwa pozostałe do wyrobów okrągłych jak czapki, golfy i serwetki.

Co ciekawe, nie każda włóczka wymaga użycia drutów. Przykładem jest fantazyjna włóczka Puffy. Do pracy z nią wystarczą wyłącznie dłonie. Ten model to jednak wciąż nowość na rynku rękodzieła i niejeden sklep z włóczkami nie ma go jeszcze w swoim asortymencie. Nadal królują standardowe motki przeznaczone do pracy przy użyciu drutów.

Szydełko

Szydełko to specjalne narzędzie zakończone haczykiem. Służy do ręcznego wyrobu dzianiny przez przeciąganie nici przez pętelki. Najczęściej pracuje się na nim z cienkimi nićmi takimi jak kordonek Stokrotka czy kordonek Maxi. Popularne wyroby to serwetki, zabawki i biżuteria, lecz powstaje coraz więcej ciekawych wzorów obejmujących części garderoby czy ozdoby do domu. Szydełka dzielą się przede wszystkim na klasyczne, czyli krótki i proste, oraz tunezyjskie – długie jak druty i zakończone ogranicznikiem zapobiegającym zsuwaniu się robótki z akcesorium. Przybory mają różną grubość i długość. Cieńsze szydełka tworzy się zwykle z metalu. Grubsze modele najczęściej wykonane są z drewna, bambusa i plastiku.

Więcej o akcesoriach do robótek ręcznych i o tym, gdzie je kupić, dowiesz się na stronie https://centrumwloczek.pl/akcesoria/. Sprawdzisz tam, jaki sklep z włóczkami oferuje potrzebne Ci przybory.

Igła dziewiarska

Gruba igła o niezbyt ostrym zakończeniu ma szerokie uszko. Służy do zszywania poszczególnych elementów dzianiny i haftowania elementów dekoracyjnych. Po igłę dziewiarską sięga się na zakończenie pracy z robótką. Akcesoria najczęściej wykonuje się z plastiku.

Znaczniki

Znaczniki, nazywane też markerami, służą do zaznaczania miejsca, w których dodaje się lub odejmuje oczka. Te akcesoria znaczą też początek okrążenia albo moment obracania robótki. Znaczniki mają najczęściej żywe, mocne kolory i wykonuje się je z plastiku. Markery, podobnie jak inne potrzebne przybory, powinien mieć w swoim asortymencie dobry sklep internetowy z włóczkami.

Obręcz dziewiarska

Obręcz dziewiarska to proste akcesorium, dzięki któremu można łatwo wykonać czapki, szaliki, kominy czy koce i inne przedmioty bez umiejętności dziergania na drutach. Jeżeli nie po drodze Ci z szydełkiem czy metalowymi prętami, sięgnij po ten przyrząd. Obręcz dziewiarska jest prosta w obsłudze. Praca z nią polega na odpowiednim zaplataniu nici. Do akcesorium często dodawane jest specjalne szydełko do przekładania włóczki i igła dziewiarska. Obręcze dziewiarskie nadają się do wykonywania projektów zimowych z grubszych nici.

Podstawowe akcesoria do robótek ręcznych to druty, szydełko, igła dziewiarska, znaczniki oraz obręcz dziewiarska. Z ich pomocą można wyczarować wyjątkowe ozdoby do domu, ubrania i dodatki. Potrzebne są oczywiście jeszcze tanie włóczki i kordonki. Aby kupić wszystkie potrzebne przybory i materiały, warto odwiedzić sklep internetowy z włóczkami. W jednym miejscu powinno udać się skompletować cały przybornik, by móc zacząć pracę nad nowymi wzorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *